Počas sedemhodinového vypočúvania pred výborom amerického Kongresu, ktoré sa konalo 21. septembra, člen Snemovne reprezentantov Brad Sherman zatlačil na predsedu predstavenstva investičnej banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona, či jeho finančná inštitúcia preruší väzby s ruskými spoločnosťami vrátane energetického gigantu Gazprom, píše Bloomberg.

Sherman totiž tvrdil, že banky ako JPMorgan využívajú právnu medzeru v sankciách na to, aby pokračovali v podnikaní v Rusku aj napriek jeho agresii voči Ukrajine. „Riadime sa pokynmi americkej vlády tak, ako nás o to požiadala," odpovedal Dimon, keď ho Sherman prerušil, svoju pozornosť obrátil na predsedníčku predstavenstva Citigroup Jane Fraserovú a položil jej podobnú otázku.

Hra na mačku a myš

Vypočúvanie v Kongrese ukázalo, v akej pozícii sa ocitli najväčšie americké banky v hre na mačku a myš medzi administratívou prezidenta Joea Bidena a Kongresom v otázke sankcií uvalených na Rusko. Americké ministerstvá financií a zahraničných vecí údajne nabádali banky JPMorgan Chase a Citigroup, aby pokračovali v obchodovaní s vybranými ruskými strategickými podnikmi vrátane energetického gigantu Gazprom.

Kongres chce prísnejšie sankcie

Zákulisné rokovania Bidenovej administratívy s kľúčovými bankami svedčí o snahe minimalizovať nepriaznivé dôsledky sankčného režimu, ktorého cieľom bolo potrestať Rusko za jeho agresiu. Zatiaľ čo Kongres volá po ešte prísnejších sankciách, vláda sa usiluje hatiť napredovanie Ruska a zároveň zabrániť globálnej ekonomickej katastrofe.

„Kongres musí pochopiť jedno – vláda Spojených štátov neuvalila na Rusko komplexné embargo, takže tu stále existujú niektoré aspekty podnikania, ktoré sú povolené,“ povedala odborníčka na americké ekonomické sankcie a obchodné embargá Nnedinma Ifudu Nwekeová s tým, že ministerstvo financií bude v stretnutiach s predstaviteľmi bánk pokračovať a vysvetľovať im, aké transakcie môžu uskutočňovať, aby neporušili zákon.

Ďalšie dôležité správy

Wall Street
Neprehliadnite

Už teraz je zle, ale bude ešte oveľa horšie, varuje vplyvný investičný fond Elliott Management