Sir Andrew Pollard, šéf Spoločnej komisie pre očkovanie a imunizáciu (JAVI), poskytol rozhovor The Telegraph, v ktorom uviedol, že Spojené kráľovstvo nepôjde cestou Izraelu a Nemecka.

Kým Izrael už začal so štvrtou dávkou očkovania vakcínou Pfizer, nový nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach koncom decembra povedal, že „Nemci budú potrebovať štvrtú dávku vakcíny“.

Veľká Británia touto cestou zatiaľ nepôjde. Na to, aby bola v krajine zavedená druhá podporná dávka vakcíny, sú potrebné „silnejšie dôkazy“ o účinnosti vakcíny, povedal A. Pollard. Británia nebude slepo nasledovať príklad Izraelu a Nemecka.

T-lymfocyty
Neprehliadnite

Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí

Zmena stratégie

Budúcnosť sa musí zamerať na zraniteľných a vytvárať vakcíny na ich liečbu a ochranu.

„Musíme sa zamerať v cielení na zraniteľných, radšej ako cieliť všetkých nad 12 rokov,“ povedal A. Pollard. Nemá zmysel sa snažiť zastaviť všetky nákazy. Spoločnosť sa bude musieť v nejakom čase nakoniec otvoriť.

„Nie je možné očkovať planétu každé štyri až šesť mesiacov. Nie je to udržateľné a ani realizovateľné,“ dodáva Oxfordský profesor, ktorý pomáhal s vývinom vakcíny od AstraZenecy.

covid
Neprehliadnite

Covidový horor sa stáva históriou. Vrchol pandémie môže mať ľudstvo už za sebou

Najhoršie je za nami

„To najhoršie je už určite za nami. Potrebujeme sa už iba dostať cez zimu,“ povedal A. Pollard.

Jeho optimizmus súvisí aj so správami zo Spojeného kráľovstva, kde štatistky naznačujú spomaľovanie rastu nových infekcií omikronu, hoci pozitívne testy v utorok dosiahli nové historické maximum 218-tisíc.

Sajid Javid, minister zdravotníctva, v priebehu utorka povedal, že nič v dátach nenaznačuje oprávnenosť zavedenia ďalších opatrení.

„Extrémne dobrou správou v krajine“, ktorá je v progrese omikronu týždne pred zvyškom Európy, je nízka mortalita. „Nevidíme takú vysokú mortalitu, ako sme videli v predchádzajúcich vlnách,“ povedal Sir Chris Whitty, hlavný zdravotnícky poradca vlády.

Imunita
Neprehliadnite

Ako omikron poráža covid. Svet začal objavovať čaro superimunity

To všetko napriek skutočnosti, že od začiatku mája mal v Anglicku covid každý 25. človek. A toto číslo bude pod vplyvom omikronu ešte ďalej rásť.

„Jedna z dobrých vecí je, že dáta z Južnej Afriky, celého sveta a aj zo Spojeného kráľovstva ukazujú, že hospitalizácie sú nižšie. To však neznamená, že nie sú žiadne, ich čísla sú významné,“ reagoval Ch. Whitty na posledný prudký nárast hospitalizácii k úrovni 14-tisíc.

Maximum hospitalizácii v Spojenom kráľovstve však bolo zaznamenaných koncom januára na úrovni takmer 40-tisíc ľudí.

Vojna s covidom sa neskončila

„Každý, kto si myslí, že naša vojna s covidom skončila, sa hlboko mýli,“ povedal premiér Boris Johnson na svojej tlačovej konferencii. „Avšak naša pozícia sa dnes výrazne líši od predchádzajúcich vĺn v dvoch kľúčových aspektoch,“ dodáva.

„Vieme, že omikron je mierny... a vďaka podpornému očkovaniu máme významnú úroveň ochrany, väčšiu ako akýkoľvek z našich európskych susedov,“ hovorí britský premiér.

„To nám dáva šancu dostať sa z omikronovej vlny bez opätovného zatvárania ekonomiky. Môžeme nechať naše školy a prevádzky otvorené a môžeme nájsť spôsob, ako žiť s vírusom. Avšak týždne pred nami budú náročné; tu a aj vo zvyšku sveta,“ uzatvára B. Johnson.

Protest Nemecko
Neprehliadnite

Povinné očkovanie by momentálne bolo neodôvodniteľným útokom na slobodu a integritu spoločnosti