Na Slovensku sa drží rekordná inflácia, ktorá je už štyri mesiace nad úrovňou 15 percent. Ako informuje Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company, ťahúňom zdražovania sú jednoznačne potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré vo februári 2023 zaznamenali medziročný nárast cien o 27,8 percenta.

Najviac si priplácame za mlieko, syry a vajcia (37,1 percenta) a oleje a tuky (32,5 percenta). Mäso a výrobky z neho sú drahšie o 29,5 percenta, chlieb a obilniny o 28 percent, cukrovinky a sladkosti o 26,8 percenta a zelenina zdražela o 25,6 percenta. Ovocie je aktuálne drahšie ako vlani o 13,5 percenta. Za nealkoholické nápoje platíme o 19,2 percenta viac.

Ak sme teda v roku 2022 urobili nákup napríklad za 200 eur, tento rok za tie isté potraviny zaplatíme takmer 256 eur.

Pohonné hmoty sú lacnejšie

Ako ukazujú údaje Štatistického úradu SR, počas 11. týždňa 2023 boli pohonné látky lacnejšie ako minulý rok. „Za liter 95-oktánového benzínu sme zaplatili v priemere 1,511 eur, čo bolo o 11,1 percenta menej ako pred rokom. V prípade motorovej nafty priemerná cena za jeden liter klesla na 1,527 eur a oproti vlaňajšej cene (na úrovni 1,608 eur) bola nižšia o 5 percent. Očakávame tak, že tohtoročné veľkonočné tankovanie vyjde motoristov lacnejšie ako vlani,“ informovala analytička.

Čo sa týka hromadnej dopravy, cesta autobusom zdražela o 18 percent a cesta vlakom o 3,9 percenta.

Tí, ktorí počas sviatkov obľubujú pobyty na dovolenke, tak si tento rok v slovenských hoteloch či penziónoch priplatia o 11,3 percenta, návšteva reštaurácie či kaviarne vyjde drahšie o 16,6 percenta.

Zadlžovanie sa počas sviatkov

„Mnohí Slováci sa dopúšťajú v súvislosti s akýmikoľvek sviatkami jednej veľkej chyby – zadlžujú sa. Hoci v prípade veľkonočných sviatkov nejde o tak častý jav ako v prípade vianočných sviatkov, siahnuť po úvere by sme rozhodne nemali. Aj veľkonočné sviatky sú tu každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené,“ upozorňuje Sadovská.

Analytička odporúča, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom, neplytvať a finančne sa z nich nezblázniť
  • Stanovte si maximálnu sumu, ktorú na veľkonočné nákupy môžete minúť. Nie je na škodu mať prehľad o cenách konkrétnych potravín.
  • Naplánujte si, čo budete počas sviatkov konzumovať a variť.
  • Nezabudnite na to, že počas niektorých dní veľkonočných sviatkov sú obchody zatvorené. Avšak ide iba o dni, nie týždne, na čo mnohí Slováci zabúdajú a v mnohých prípadoch si vytvárajú neprimerane veľké zásoby potravín.
  • Skontrolujte si pred nákupom chladničku a „špajzu“ a majte prehľad o stave zásob potravín. Hlavne mrazničky zvyknú „schovávať“ potraviny, ktoré vám pri veľkonočnom varení môžu prísť vhod.
  • Pred každým nákupom je vhodné napísať si presný nákupný zoznam a aj vďaka nemu nakúpiť iba to, čo naozaj potrebujeme.
  • Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Dávajte si ale pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, že je v zľave. Zľavy je vhodné využiť pri potravinách, ktoré nakupujeme často. Aj v tomto prípade je dôležitejšia kvalita ako kvantita.
  • Na nákupy si odporúčame nosiť vlastnú nákupnú tašku, aby sme sa vyhli opakovanému kupovaniu a hromadeniu jednorazových tašiek.
  • Nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Hladný zákazník často nakúpi aj to, čo nepotrebuje.
  • Dbajte na to, aby ste správne skladovali potraviny v chladničke či špajze.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO). FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ceny mohli klesať aj bez zastropovania, Vlčan to zastavil. Zľavové akcie sú často výhodnejšie