Veliteľ ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko zverejnil krátko pred polnocou video o situácii v komplexe oceliarní Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol, ktoré obsadili ruské sily.

Podplukovník Národnej gardy Ukrajiny Prokopenko vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram uviedol, že mariupolská posádka vzdoruje presile nepriateľa už 70. deň. „Od 25. apríla držíme kruhovú obranu v závode Azovstaľ. Je to už druhý deň, keď nepriateľ vtrhol do závodu. Prebiehajú ťažké, krvavé boje. Som hrdý na svojich vojakov, ktorí vynakladajú nadľudské úsilie, aby zadržali nápor nepriateľa. Ďakujem celému svetu za kolosálnu podporu mariupolskej posádky. Naši vojaci si to zaslúžia. Situácia je veľmi ťažká, ale napriek všetkému pokračujeme v plnení príkazu udržať obranu,“ dodal Prokopenko.

Ako pripomenula agentúra Ukrinform, veliteľ 12. operačnej brigády Národnej gardy Ukrajiny Denys Šleha, ktorý sa zdržiava v Azovstale, 3. mája uviedol, že v protibombových krytoch závodu sa nachádza približne 200 civilistov vrátane 20 detí. Okrem toho tam je asi 500 zranených ľudí bez liekov a lekárskej pomoci.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 archív Groznij - Na archívnej snímke z 10. mája 2019 čečenský vodca Ramzan Kadyrov reční počas stretnutia v Groznom. Spojené štáty uvalili v pondelok 20. júla 2020 nové sankcie na čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že Kadyrov ospravedlňuje porušovanie ľudských práv epidémiou koronavírusu, píše agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 

FILE - In this Friday, May 10, 2019 file photo, Chechnya's regional leader Ramzan Kadyrov speaks during a mee
Neprehliadnite

Kadyrov chce zmeny v druhej etape „špeciálnej operácie“; veliteľa Azova vyzval, nech vyjde von