Tisíce detí a ich rodičov sa tesne pred začiatkom minulého roka prišli zabaviť do Disneylandu v kalifornskom Anaheime. O niekoľko týždňov na to hlásili americkí lekári desiatky ľudí s vysoko nákazlivými osýpkami. Potvrdených bolo vtedy 84 prípadov a drvivá väčšina z nich nebola proti vírusu zaočkovaná. Následne sa v USA a rovnako aj v Európe, najmä v Nemecku, viedli vášnivé debaty o povinnom očkovaní či trestnej zodpovednosti rodičov. Dôkaz, že „škodcami“ a šíriteľmi nebezpečného vírusu sú zámerne nezaočkované deti, ktoré ohrozujú kolektívnu imunitu, chýbal.

Osýpky sú vysoko nákazlivou chorobou a vírus, ktorý ich spôsobuje, sa prenáša vzduchom. Stačí jeden človek s osýpkami, aby nakazil ďalších 12 až 18 ľudí. Proti chorobe sa dá samozrejme brániť - vakcínou, najlepšie v dvoch etapách. Lenže práve očkovanie má čoraz viac ľudí problém a Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Veľa ľudí nechce dať zaočkovať svoje deti, pretože iracionálne veria, že vakcíny môžu u detí spôsobovať autizmus. Hoci tento vzťah nepotvrdil žiaden relevantný výskum. V USA sú voči antivax rodičom legislatívne zhovievaví, pretože rodičia môžu požiadať o výnimku, aby ich dieťa nebolo očkované. Dôvodom môžu byť alergické reakcie na vakcíny, náboženské presvedčenie alebo čoraz častejšie vlastné presvedčenie.

Neočkovaní narúšajú kolektívnu imunitu

Vedci z Emory University and Johns Hopkins Bloomberg School of Health (výskum bol financovaný Národným inštitútom zdravia) pred pár dňami priniesli dôkaz, že existuje priama súvislosť medzi odmietaním vakcinácie u detí a nárastom prípadov osýpok a čierneho kašľa. Vedci sa detailne pozreli na 18 už publikovaných štúdií o výskyte osýpok, ktoré opisovali stovky prípadov u detí od dvoch týždňov až po dôchodcov - u 57 percentách prípadov „nebola história o očkovaní proti osýpkam“.

Z 970 prípadov sa až u 574 pacientov dokázalo, že neboli zaočkovaní napriek tomu, že boli na vakcínu spôsobilí. Z tohto počtu až 70,6 percent pacientov ako dôvod uviedli „nemedicínske výnimky“, teda náboženské a osobné dôvody. U pacientov s čiernym kašľom boli výsledky veľmi podobné. „Fenomén odmietanie očkovania bol spojený so zvýšeným rizikom osýpok u ľudí, ktorí odmietajú vakcíny a medzi plne zaočakovanými ľuďmi,“ potvrdili v štúdii vedci. Vedci potvrdili, že neočkovaní jedinci narúšajú kolektívnu imunitu v spoločnosti - tá laicky povedané bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. V ideálnom prípade vedie až k vymiznutiu (eliminácii) ochorenia v danom regióne.

Očkovanie je problémom aj na Slovensku

Problém očkovania sa týka aj Slovenska. Epidemiologické výsledky Úradu verejného zdravotníctva SR vlani potvrdili, že pokleslo percento zaočkovaných detí narodených v roku 2012 na rizikovú úroveň. V rámci základného očkovania proti osýpkam, rubeole a mumpsu vakcínou MMR v Bratislavskom kraji nastal pokles na úroveň 88,8 percenta (iba 85-­percentná je zaočkovanosť v bratislavskej Petržalke, Čunove a Rusovciach), v Trenčianskom kraji na 92,8 percenta, v Banskobystrickom kraji na 94 percent a v Košickom kraji na 93,9 percenta. Hranica, pri ktorej ešte funguje takzvaná kolektívna imunita, je napríklad pri osýpkach 92- až 95-percentná preočkovanosť, pri mumpse je to 90 až 92 percent a pri ružienke 85 až 87 percent.

„Ak je zaočkovanosť o niečo nižšia, na úrovni medzi 95 až 98 percentami, tak šanca na rozšírenie je síce väčšia, ale sú to stále maličké lokálne epidémie. Ak je to však pod 95 percent, nákaza sa bude šíriť podobne ako v Nemecku. U osýpok navyše platí stopercentná prenosnosť – ak ste ich neprekonali alebo nie ste zaočkovaný a ste v kontakte s osýpkami, tak určite ochoriete,“ povedala v rozhovore pre TREND.sk epidemiologička Henrieta Hudečková. Komplikácie osýpok môžu spôsobiť vážne poškodenia – hrozí vážny zápal stredného ucha s následkom hluchoty, v niektorých prípadoch dokonca kóma a poškodenie mozgu.

Vlani mali s osýpkami plné ruky práce v Nemecku, kde súd potvrdil, že neočkované deti nemôžu ísť do školy. Počas nedávnej epidémie tohto ochorenia v Berlíne sa rodičia dojčiat báli s nimi vychádzať domu, voziť ich v metre či chodiť s nimi po staršie deti do predškolských zariadení.

Afrika je na tom lepšie ako niektoré vyspelé krajiny

Minulý týždeň týždenník The Economist upozornil na paradox, že v niektorých západných krajinách je nižší podiel zaočkovaných ľudí ako v zaostalých afrických krajinách. Pod 95-percentnou zaočkovanosťou sú medzi vyspelými krajinami USA, Taliansko, Dánsko, Británia alebo Francúzsko. Naopak takmer 100-percentnou vakcináciou sa môžu pochváliť chudobné krajiny ako Eritrea, Rwanda, Tanzánia, ale aj ekonomické mocnosti, ako Čína alebo Brazília, ktoré majú oproti Spojeným štátom trojnásobne nižší HDP na obyvateľa.

„Vo väčšine krajín sa podiel rodičov, ktorí odmietajú očkovanie, pohybuje na úrovni dvoch až troch percent,“ píše týždenník. Tento podiel nie je dôvodom na paniku. Problémom je, že títo rodičia sa často osobne poznajú a pohybujú sa v komunitách čím vyvolávajú lokálne epidémie. Presviedčať takýchto rodičov lekármi je zbytočné, ale nie nemožné. Vlani vedci urobili experiment, kde sa o to pokúsili - zistili, že jediným spôsobom ako týchto rodičov presvedčiť, je ich jednoducho vystrašiť. Využíva sa na to strach rodiča o dieťa – ten istý, ktorý mu bráni ho zaočkovať. „Myslíme si, že antivax rodičia ešte nevideli deti s osýpkami alebo mumpsom. Nepovažujú to za reálne,“ cituje web denníka The Washington Post Z. Hornea. Skupina, ktorá si prezrela šokujúce fotografie a príbehy rodičov, zmenila pohľad na vakcináciu. Prístup k nej bol „pozitívnejší“.

Ešte väčší ako antivax komunity spôsobujú rodičia, ktorí síce proti očkovaniu nič nemajú, ale pre istotu sa snažia vakcináciu u svojho dieťaťa odložiť na neskôr, pretože sú presvedčení, že imunitný systém ich dieťaťa bude menej preťažený. Takýchto rodičov nie je málo - podľa štúdií z USA, Európy a Austrálie sa takto správa každý štvrtý rodič. Nie je komplikované si predstaviť, čo sa môže stať, keď sa detí antivax rodičov stretnú na rovnakom ihrisku s deťmi s odloženým očkovaním.

Táto skupina rodičov, ktorí zámerne odkladajú očkovanie na neskôr, je síce početná, ale dá sa s nimi pracovať a argumentačne presvedčiť. Nie sú obeťami takzvaného backfire effectu. Ide o akúsi ideovú slepotu, keď sa človek nevie zmieriť s tým, že jeho viera bola postavená na mylných základoch. Človek, v tomto prípade antivax rodič, je bombardovaný argumentmi, ktoré ho nútia zmeniť hlboké presvedčenie a predstavy o očkovaní. Zmena v myslení je ale pre daného jedinca taká radikálna, že si ju nedokáže pripustiť. Ešte viac sa zabarikáduje do svojho pomýleného mikrosveta. To ale celkom neplatí pre rodičov, ktorí sa len boja, ale proti vakcinácii nemajú výhrady. 

Robert de Niro stopol dokument o očkovaní

O nebezpečenstve očkovania sa hovorí v USA veľmi intenzívne. O dva týždne začína prestížny filmový festival Tribeca v americkom New Yorku. Na ňom mal byť premietaný aj kontroverzný dokument Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe, za ktorým stojí lekár Andrew Wakefield.

Ten preslávil štúdiou v časopise Lancet, ktorá mala dokazovať, že očkovanie spôsobuje autizmus. Článok opisoval prípady 12 detí, ktoré trpeli tráviacimi problémami a poruchami správania (najčastejšie autizmom). Závery pritom lekár falšoval. Kontrolou dát sa zistilo, že následkami, ktorými mali deti po očkovaní trpieť, jednoducho netrpeli alebo boli prítomné ešte pred očkovaním.

Pritom už v roku 2004 vyšlo najavo, že A. Wakefield bol vo vážnom konflikte záujmov. Podieľal sa na patente vývoja konkurenčnej vakcíny a tiež bral (už pred publikáciou) státisíce libier za pomoc pri právnom poradenstve v prípade proti vakcíne MMR. Štúdia bola nakoniec stiahnutá, označená za nedôveryhohodnú a lekár vylúčený z britskej lekárskej komory. Napriek tomu aj po rokoch je jeho štúdia základným kameňom argumentácie antivaxinárov. 

Dokument o tom, že v americkom Centre pre prevenciu a kontrolu chorôb zámerne zatajovali informácie o tom, že očkovanie vedie k autizmu. „Dokument je ekvivalentom filmu, ktorý popiera holokaust,“ kritizoval dokument pre magazín Newsweek Arthur Caplan, vedúci katedry lekárskej etiky na univerzite v New Yorku.

Dokument nakoniec stopol herec a zakladateľ festivalu Robert De Niro hoci ho ešte minulý týždeň obhajoval. Spoločne s manželkou Grace Hightower vychováva 18-ročného syna Elliota, ktorý trpí autizmom.

„Mojím zámerom bolo poskytnúť príležitosť na konverzáciu ohľadom tejto záležitosti, ktorá je hlboko osobná pre mňa a moju rodinu,“ povedal vo vyhlásení. Ako však ďalej komentoval, po komunikácii s festivalovým tímom a ľuďmi z vedeckej komunity sa dopracovali k záveru, že snímka neprehĺbi diskusiu, v akú by dúfali.