Pokusy o oživenie a rozhýbanie domácej vedy a výskumu sa na Slovensku v pravidelných intervaloch opakujú roky. Jedným z posledných pokusov, ako podporiť vedeckú činnosť Slovenskej akadémie vied (SAV), bola takzvaná transformácia z rozpočtových a príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie.

Pripravovať ju začal ešte v roku 2014 vtedajší minister školstva Peter Pellegrini zo Smeru. Podstatou zmeny malo byť, že vedci zo SAV už nebudú spravovať majetok štátu, ale prejde do ich vlastníctva. Mohli by s ním teda voľne nakladať, no najmä vlastníctvom jednotlivých výskumných ústavov SAV by sa stali aj vyskúmané poznatky.

Práve to považuje predseda akadémie Pavol Šajgalík za jednu z najdôležitejších, no nedokončených zmien. Ak by dnes išli súkromné firmy do spolupráce s vedcami z SAV, a ak by sa im aj podarilo niečo vyskúmať, alebo objaviť, objav či inováciu nedokážu speňažiť. Takzvané duševné vlastníctvo je dnes majetkom štátu, a tak súkromný sektor nemá žiadnu motiváciu s SAV spolupracovať.

Superodpočet dane síce dokáže povzbudiť súkromný sektor, aby sa začal zaujímať o výskum a inovácie, no bez spolupráce so skutočnými vedeckými kapacitami to stále bude skôr len budovanie Potemkinovej dediny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa