V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa bude v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) čítať komunikácia cez šifrovanú aplikáciu Threema. Na súde sú prítomní z obžalovaných Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

Ivan Kočner
Neprehliadnite

Súd v kauze vraždy Kuciaka pokračuje výsluchom znalcov a Kočnerovho brata

Prokurátor a splnomocnenci poškodených navrhli senátu čítať správy medzi M. Kočnerom a A. Zsuzsovou z obdobia krátko pred a po vražde novinára. V aplikácii si mali obžalovaní písať jazykom, ktorý splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic nazval šifrou.

Debatovať o vražde novinára sa malo aj prostredníctvom odkazov na sneh alebo cez vypadávanie zubov. Správy o stave chrupu A. Zsuzsovej z jej zdravotnej poisťovne sú súčasťou spisu, rovnako ako správy o počasí vo Veľkej Mači v čase vraždy.

Menená a doplnená

Aktualizované o 11:06 Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala, hovorím, že bola menená a doplnená v niektorých častiach. Pred senátom to uviedol obžalovaný M. Kočner na margo jeho správ z aplikácie Threema. Spoluobžalovaná A. Zsuzsová tvrdí, že niektoré správy chýbajú a komunikácia je vytrhnutá z kontextu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Turan číta v utorok dopoludnia komunikáciu, ktorá má v šifrách dokazovať ich podiel na vražde novinára. Vyberá pasáže, ku ktorým sa postupne vyjadrujú obžalovaní.

„Riešiš aj tie interiéry na USB?,“ pýtal sa M. Kočner deväť dní pred vraždou novinára A. Zsuzsovej. „Jasné, to už dávno! Ten ti tiež vrátim a ten projekt by mal byť hotový už tento týždeň,“ odpísala obžalovaná.

Fotky zo sledovania novinárov odovzdal svedok Peter Tóth M. Kočnerovi na USB kľúči. Fotky J. Kuciaka zo sledovania sú tie isté, ktoré videl už odsúdený Zoltán Andruskó. Podľa jeho slov mu ich ukázala A. Zsuzsová. Rovnaké fotky videl aj Miroslav Marček, ktorý sa ku vražde priznal a je za ňu neprávoplatne odsúdený.

Obžalovaní vysvetľujú správy o USB kľúči ako fotky priestorov, ktoré chcel M. Kočner ponúkať na maďarskom trhu. A. Zsuzsová mu mala zabezpečiť tlmočenie. V správach päť dní pred vraždou J. Kuciaka sa zase M. Kočner sťažuje, že si musí urobiť všetko sám.

A. Zsuzsová sa ho pýta, ako to má urýchliť ešte viac. Správy obžalovaní vysvetľujú ako diskusiu o modelingovej kariére dcéry obžalovanej, ktorej M. Kočner pomáhal.

„Domnievam sa, že táto komunikácia potvrdzuje výpoveď Miroslava M. aj čo sa týka naliehavosti Andruskóa na vykonávateľov,“ interpretoval zase správy splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica pripomenul, že v tom čase vyšiel ďalší článok J. Kuciaka o prevodoch M. Kočnera v bytovom komplexe Five Star Residence. V ďalších správach tri dni pred vraždou píše A. Zsuzsovej o tom, že minul zbytočne 50-tisíc eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžalobnej verzie dostali vykonávatelia skutku 50-tisíc eur. M. Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu.