Z daní priemerného Európana putuje každý rok zhruba desať eur do rozpočtu Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Od 1. januára má 23 členských štátov, pričom jej najnovším prírastkom sa stalo Slovinsko.
Rozpočet ESA je osem miliárd eur ročne, čo je nízka suma v porovnaní s 25 miliardami, ktoré dostáva NASA. Hoci má agentúra relatívne skromnú „peňaženku“, jej výsledky sú impozantné. V spolupráci s Európskou komisiou realizuje dva vlajkové programy. Galileo poskytuje najpresnejší navigačný signál na svete a Copernicus je svetovo najlepším programom na monitorovanie Zeme. „Pred 20 rokmi by si nikto nevedel predstaviť, aký vplyv bude mať dnes internet na každodenný život. Myslím si, že vesmír je v podobnej pozícií,“ povedal generálny riaditeľ ESA Josef Aschbacher.
Pre portál Euronews podotkol, že každé jedno euro investované do vesmírnej infraštruktúry alebo vesmírnych programov sa ekonomike vráti päťnásobne. Táto návratnosť investícií sa prejavuje v tvorbe pracovných miest, zapájaní súkromných spoločností do poskytovania služieb ESA, ako aj vo výskume a vývoji nových technológií a medicínskych riešení, ktoré môžu byť komercializované. „ESA a vesmír budú podľa mňa kľúčovou súčasťou budúcej ekonomiky a spoločnosti. Európa bude vďaka nim silnejšia, bohatšia a zaiste aj úspešnejšia,“ uzavrel J. Aschbacher.
Ďalšie dôležité správy
