Vatikán v piatok zverejnil svoje výročné výsledky a oznámil takmer vyrovnaný rozpočet, ale priznal, že každý rok predáva majetok, aby pokryl výdavky.

Juan Antonio Guerrero Alves, prefekt Sekretariátu pre hospodárstvo (de facto minister hospodárstva), uviedol, že Svätá stolica zaznamenala v roku 2021 deficit vo výške 3,3 milióna eur, čo je oveľa menej ako plánovaných 33 miliónov eur.

„Deficit tri milióny eur v rozpočte 1,1 miliardy nie je až tak veľa," povedal Guerrero v rozhovore pre web Vatican News, ktorý cituje tlačová agentúra AFP. Varoval však pred štrukturálnym problémom. „Faktom je, že Svätá stolica každoročne predáva majetok, aby pokryla kuriálne služby," vyhlásil.

Tieto predaje podľa neho každoročne znižujú majetok Svätej stolice o 20 až 25 miliónov eur. „Každoročné dary a to, čo môže Vatikán získať, nemôžu financovať všetky výdavky subjektov, ktoré nemajú žiadne príjmy," povedal Guerrero. Rok 2022 označil pre Vatikán za „mimoriadne ťažký, rovnako ako nasledujúci rok 2023". „Nehľadáme prebytky, ale udržateľnosť služieb Svätej stolice," dodal.

Pápež František nalieha na väčšiu transparentnosť v ekonomickom fungovaní Vatikánu, ktorý v uplynulých rokoch zažil sériu korupčných škandálov, pripomína AFP. S ohľadom na to, tohtoročné účty zahŕňajú širší rozsah aktív ako predtým, hoci nezahŕňajú Vatikánsky štát alebo Inštitút pre náboženské diela známy aj ako Vatikánska banka.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Vatikán - Pápež František prichádza na generálnu audienciu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 20. apríla 2022 po viac ako dvojročnej prestávke zapríčinenej koronavírusovou pandémiou. FOTO TASR/AP

Pope Francis arrives for his weekly general audience in St. Peter's Square, at the Vatican, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Neprehliadnite

Pápež sa stretol s druhým najvplyvnejším lídrom Ruskej pravoslávnej cirkvi