Vatikán v sobotu prvýkrát zverejnil informácie o nehnuteľnostiach vo svojom vlastníctve. V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako 5-tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Informácie boli súčasťou dvoch dokumentov, v konsolidovanom finančnom výkaze Svätej stolice, ktorý je centrálnou správou Vatikánu, za minulý rok a v prvýkrát verejne predstavenom rozpočtu Spravy dedičstva Svätej stolice (APSA). Je to akási všeobecná účtovná kancelária, ktorá spravuje nehnuteľnosti a investície, vypláca mzdy a funguje ako nákupná kancelária a personálne oddelenie.

Každý z dokumentov obsahuje množstvo grafov a máp. Rozpočet APSA má 30 stránok a podľa neho vlastní Vatikán 4 051 nehnuteľností v Taliansku a zhruba 1 120 v zahraničí, bez zahrnutia ambasád po celom svete. Iba 14 percent talianskych nehnuteľností bolo prenajatých za trhové ceny. Ostatné za zníženú, väčšinou cirkevným zamestnancom. Asi 40 percent tvoria inštitucionálne budovy, ako sú školy, kláštory a nemocnice.

Lengvarský
Neprehliadnite

Na stretnutí s pápežom sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní, informoval Lengvarský

Z dokumentov tiež vyplýva, že APSA vlastní nehnuteľnosti ako investícia v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža. Verejne známou sa stala investícia do budovy v londýnskej štvrti South Kensington z roku 2014, ktorá sa stala stratovou. Kvôli nákupu budovy začne v utorok vo Vatikáne súdny proces s desiatimi ľuďmi, vrátane jedného známeho kardinála. Obvinení sú z trestných činov finančnej povahy, vrátane sprenevery, prania špinavých peňazí, podvodu, vydierania a zneužitia právomoci.

Správa ukázala, že rozpočtový deficit vlani klesol na 64,8 milióna eur zo 79,2 milióna eur v roku 2019. Prispeli k tomu nižšie výdavky. Rozpočet Svätej stolice zahŕňa ústredie rímskokatolíckej cirkvi, známu ako kúrie, ktorá dohliada na správu cirkvi po celom svete, jej diplomatické zastupiteľstvá a mediálne aktivity. Líši sa od rozpočtu mestského štátu, ktorý zahŕňa aj múzeá, banku či poštové služby.