Vatikán v piatok potrestal poľského kardinála Henryka Gulbinowicza, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletého a krytia iných prípadov pohlavného zneužitia v rámci rímskokatolíckej cirkvi. Informovala o tom agentúra AP.

Apoštolská nunciatúra (vatikánske veľvyslanectvo) v Poľsku piatok bez ďalších podrobností oznámila, že o potrestaní sa rozhodlo na základe ,,výsledkov vyšetrovania obvinení" a ,,po zanalyzovaní ďalších obvinení týkajúcich sa kardinálovej minulosti," približuje agentúra DPA.

Kardinál (97) Gulbinowicz, bývalý vroclavský arcibiskup, sa na základe rozhodnutia Vatikánu nebude môcť zúčastňovať na žiadnych náboženských sláveniach a verejných podujatiach, ani používať biskupské insígnie. Taktiež mu bolo odobrané právo na to, aby boli za neho slúžené pohrebné obrady v priestoroch katedrály, kde po jeho smrti nebudú môcť spočinúť ani jeho telesné pozostatky.

JB 62 Assisi - Pápež František počas bohoslužby v krypte Baziliky Sv. Františka po tom, ako podpísal novú encykliku v talianskom meste Assisi 3. októbra 2020. Bola to jeho prvá cesta mimo Ríma od začiatku pandémie koronavírusu. FOTO TASR/AP


Pope Francis celebrates Mass in the crypt of the Basilica of St. Francis, in Assisi, Italy, Saturday, Oct. 3, 2020. Pope Francis travelled to the homeland of his nature-loving namesake on Saturday to sign an encyclical laying out his vision of a post-COVID
Neprehliadnite

Pápež odvolal z funkcie poľského biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály v cirkvi

Bývalý arcibiskup bude musieť venovať aj určitú finančnú sumu nadácii na pomoc obetiam sexuálneho zneužívania, ktorú založila poľská katolícka cirkev, píše agentúra AFP. Kauza Gulbinowicz je už tretím prípadom v tomto roku z radoch poľskej cirkvi, ktoré súvisia s obvineniami zo sexuálneho zneužívania, pripomína agentúra AFP.

Pápež František v októbri odvolal poľského biskupa Edwarda Janiaka v súvislosti s obvineniami, že kryl prípady sexuálneho zneužívania spáchané kňazmi vo svojej Kaliszkej diecéze. V auguste zas pápež prijal rezignáciu emeritného poľského arcibiskupa Slawoja Leszeka Glódžu, ktorý údajne zanedbal preverovanie správ o sexuálnom zneužívaní neplnoletých osôb kňazmi vo svojej arcidiecéze so sídlomv Gdaňsku.