Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok rozhodol, že Vatikán nemôže byť súdený na miestnych súdoch za prípady sexuálneho zneužívania katolíckych kňazov. Informovala o tom agentúra AP.

Súd so sídlom v Štrasburgu tým potvrdil, že Vatikán má v takýchto prípadoch imunitu a nemôže byť s priestupkami kňazov spájaný.

ESĽP rozhodol v neprospech skupiny 24 ľudí, ktorí tvrdili, že boli obeťami nevhodného správania kňazov v Belgicku. Tieto osoby zodpovednosť pripisovali Svätej stolici z dôvodu nedostatkov pri riešení prípadov kňazov, ktorí obťažovali a znásilňovali deti. Vatikán podľa žalujúcej strany tieto prípady skôr zakrýval, ako by ich nahlasoval.

Skupina osôb sa na ESĽP so sídlom v Štrasburgu obrátila po tom, ako belgické súdy uviedli, že nemajú právomoc rozhodovať o imunite Svätej stolice. Sedemčlenná komora štrasburského súdu rozhodnutie belgických sudcov potvrdila. Obete podľa súdu neboli zbavené práva obrátiť sa na súd. Vatikán sa k utorkovému rozhodnutiu ESĽP odmietol vyjadriť.

Obe strany majú tri mesiace, aby sa obrátili na Veľkú komoru ESĽP, ktorá prijme záverečné rozhodnutie. Veľká komora pozostáva zo 17 sudcov a jej rozhodnutie je konečné.

EBE 70 Vatikán - Na snímke veriaci na  Námestí sv. Petra počúvajú posolstvo pápeža Františka vo Vatikáne v nedeľu 20. júna 2021. 

Faithful gather to listen to Pope Francis reciting the Angelus noon prayer from the window of his studio overlooking St.Peter's Square, at the Vatican, Sunday, June 20, 2021. (AP Photo/Andrew Medichini)
Neprehliadnite

Vatikán vlastní viac ako 5-tisíc nehnuteľností. Väčšina z nich bola prenajatá za lepšiu cenu