Automobilová skupina Stellantis sa dohodla s internetovým obchodom Amazon na spolupráci, ktorá bude zahŕňať okrem iného spoločný vývoj softvéru pre digitálne,  informačné a zábavné systémy v automobiloch. Informáciu priniela agentúra Reuters.

Stellantis povedal, že bude využívať vo svojich automobiloch technológiu Alexa od Amazonu pre funkcie ovládané hlasom - navigáciu, údržbu vozidiel, online nakupovanie priamo z auta ako aj platobné služby.

Firmy dodali, že Amazon sa stane prvým zákazníkom v novom rade elektrických dodávkových automobilov Ram ProMaster, ktorý plánuje Stellantis uviesť na trh v roku 2023.

Výhody pre obe firmy

Spolupráca s Amazonom by automobilke mala tiež pomôcť urýchliť vývoj nových digitálnych produktov. Amazon sa v rámci dohody o spolupráci stane pre Stellantis „preferovaným" dodávateľom cloudových služieb pre zaisťovanie mobilnej siete a výpočtového výkonu v automobiloch, napísala agentúra Reuters.

Dohoda Amazonu s automobilkou Stellantis podporuje aj úsilie Amazonu získať vplyv v dopravnom priemysle.

Stellantisu zas dohoda pomôže konkurovať Tesle vo vývoji vozidiel so sofistikovanými, softvérovo poháňanými funkciami infotainmentu, ktoré sú prepojené s cloudom na spracovanie a vyhodnocovanie údajov.

Ďalšou formou spolupráce oboch firiem je používanie elektromobilov vyrobených spoločnosťou Stellantis v doručovacej sieti Amazonu.

Poznan,,Poland,-,September,,13,,2017:,Key,For,Tesla,Car
Neprehliadnite

Tesla si razí cestu vpred, vlani zvýšila predaj elektrických áut o 87 percent

Amazon má  už predchádzajúcu dohodu o kúpe až 100-tisíc elektrických dodávok od startupu, výrobcu elektromobilov Rivian Automotive.

Spoločnosť Stellantis sa v máji dohodla aj  s firmou Foxconn na vytvorení spoločného podniku na dodávanie inovatívnych technológií do automobilov.

Spojenie automobiliek

Skupina Stellantis vznikla začiatkom minulého roka spojením taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler a francúzskeho konkurenta PSA.

Fúzia priviedla dohromady značky francúzskej skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS so značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram.

Amazon je najväčším internetových obchodom na svete.

Stellantis
Neprehliadnite

Stellantis má za sebou skvelý prvý polrok, koncern dosiahol čistý zisk 5,8 miliardy eur