Novozvolený primátor Humenného Miloš Meričko hovorí, že zákon o verejnom obstarávaní bol podľa ÚVO porušený pri oprave havárie strechy na zimnom štadióne a prístavbe materskej školy na ulici Osloboditeľov.

Prvú zákazku realizovala michalovská spoločnosť Uniko s.r.o. za približne 450-tisíc eur, druhú zas humenská firma TARB-STAV s.r.o. v hodnote necelých 130-tisíc eur.

Päťpercentná pokuta

Podľa protokolov ÚVO mesto v obidvoch prípadoch uzavrelo zmluvu s uchádzačom, ktorý nemal v registri konečných užívateľov výhod zapísaných konečných užívateľov výhod (obvykle sú to spoločníci, akcionári, tichí spoločníci a niekedy tiež štatutári), pričom toto porušenie malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Verejný obstarávateľ nesmie uzavrieť zmluvu s takýmto uchádzačom.

Vaľová uzatvárala v Humennom čudné zmluvy. ÚVO našiel porušenie zákona

Jana Vaľová na sneme Smeru. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Mestu Humenné tak hrozí pokuta vo výške päť percent z obstarávacej ceny, čo predstavuje približne 29-tisíc eur. „Je to dosť nepríjemná záležitosť stará dva roky a za pochybenie bývalého vedenia zrejme budú musieť občania zaplatiť,“ myslí si primátor, ktorý v prípade neúspechu chce určite využiť možnosť odvolania sa.

„Ale s právnikom som si prechádzal možnosti a naozaj, zákon bol porušený a tá päťpercentná pokuta zo zákona vyplýva,“ skonštatoval.

Mesto ušetrilo, tvrdí Vaľová

Bývalá primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer) si myslí, že výška pokuty môže byť aj nižšia, a preto by sa tým médiá teraz nemali zaoberať.

„Tým, že dotknutá firma nebola vylúčená z procesu, mesto ušetrilo 58-tisíc eur, lebo nasledujúca firma ponúkla cenu vyššiu o spomenutú sumu,“ vysvetľuje. Administratívnu chybu podľa jej slov spôsobilo zavedenie nového zákona a firma vraj chybu dodatočne odstránila.

Tvrdí tiež, že opravu štadióna nemusela robiť ako verejné obstarávanie, pretože išlo o havarijnú situáciu. K druhému tendru sa nevyjadrila.