Britský premiér Boris Johnson v stredu privítal schválenie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od spoločností BioNTech a Pfizer v Británii ako „fantastickú" správu, ktorá pomôže vrátiť život do normálu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. „Práve ochrana vakcínami nám konečne umožní znovu sa vrátiť k našim životom a znovu rozhýbať ekonomiku," uviedol Johnson po tom, čo britský regulačný úrad ako prvý na svete schválil vakcínu na použitie.

Schválenie očkovacej látky v Británii je „historickou chvíľou" v boji proti pandémii koronavírusu, uviedol v stredu aj výkonný šéf americkej farmaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla. Reagoval tak po tom, čo firma získala vôbec prvé povolenie svojej vakcíny na Západe. „Dnešné schválenie vakcíny na núdzové použitie v Spojenom kráľovstve je historickou chvíľou v boji proti Covidu-19," vyjadril sa Bourda. Americký farmaceutický gigant Pfizer vyvinul vakcínu spoločne s malou nemeckou biotechnologickou firmou BioNTech. Obe firmy dodali, že v „nasledujúcich dňoch a týždňoch" očakávajú rozhodnutia regulačných úradov aj v ďalších krajinách.

KK27 New York - Na archívnej snímke z 9. novembra 2020 svetové sídlo Pfizeru v NewYorku.  Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Nov. 9, 2020, file photo, an ad for COVID-19 testing reflects on glass at a bus stop, as pedestrians walk past Pfizer world headquarters in New York. On Friday, Nov. 20, 2020, Pfizer has
Neprehliadnite

Británia ako prvá krajina na svete schválila vakcínu od Pfizeru

V stredu ráno portál britskej stanice BBC informoval, že Spojené kráľovstvo ako prvá krajina na svete oficiálne schválila očkovaciu látku proti ochoreniu Covid-19 od Pfizeru a BioNTechu na všeobecné použitie. Očkovať ňou začnú už na budúci týždeň. Britský regulačný úrad MHRA oznámil, že vakcína, ktorá poskytuje 95-percentnú ochranu proti ochoreniu Covid-19, je bezpečná na použitie. Vakcínu dostanú ľudia zo skupín s vysokou prioritou.

Je to vôbec najkratší čas, za aký sa vakcína stala z myšlienky skutočnosťou - vykonanie tých istých postupných krokov vývoja, ktoré obvykle trvajú desaťročie, pri nej trvalo iba desať mesiacov. Aj keď sa očkovanie môže začať, ľudia musia byť stále opatrní a dodržiavať pravidlá za zastavenie šírenia koronavírusu, tvrdia odborníci. To znamená, že je potrebné zachovávať sociálny odstup, nosiť rúška a umývať si ruky, ale tiež testovať ľudí, ktorí môžu byť infikovaní koronavírusom, a posielať ich do izolácie, pripomenul portál BBC.