V prihlasovacom formulári na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 je v sobotu krátko popoludní už uvedené, že vakcíny od Pfizeru a Moderny budú určené už aj pre ľudí nad 45 rokov. Záujemcovia o očkovanie vo veku 45 a viac rokov, ktorí sú zaregistrovaní na očkovanie prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk a ešte nemajú termín, tak budú presunutí do zoznamov čakateľov na vakcíny Pfizer a Moderna.

„Naďalej však platí, že termíny očkovania budú po otvorení kapacít prideľované striktne podľa veku a diagnóz," upozornila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ako pripomenula, v prvom kole sa prideľujú termíny seniorom starším ako 70 rokov, následne pacientom s vážnymi chronickými ochoreniami. V treťom kroku sa očkujú osoby staršie ako 60 rokov a pacienti so stredne závažnými chronickými ochoreniami.

Aktuálna prihláška na očkovanie
Zdroj: NCZI
Aktuálna prihláška na očkovanie

Chronicky chorým pacientom sa po zaregistrovaní prideľujú termíny na základe podkladov od zdravotných poisťovní. Podmienkou je, aby sa údaje záujemcu o očkovanie nachádzali v zoznamoch chronicky chorých pacientov, ktoré vypracovali zdravotné poisťovne. Voľné očkovacie termíny vo vakcinačných centrách sa postupne, od najstaršieho po najmladšieho, obsadzujú záujemcami pod 60 rokov. Záujemcovia mladší ako 45 rokov budú očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

KK25 Puurs - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí počas návštevy farmaceutickej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen makes a statement during an official visit to the Pfizer pharmaceutical company in Puurs, Belgium, Friday, April 23, 2021. (John Thys, Pool via AP)
Neprehliadnite

EÚ uzavrela dohodu s Pfizer/BionTECH o dodaní 1,8 miliardy dávok vakcíny

Viac informácií sa dozviete na portáli www.vakcinacia.nczisk.sk. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) informovalo o dodávke viac než 1,53 milióna dávok vakcín, ktorá by mala na Slovensko doraziť koncom mája.  Najväčší počet má byť od konzorcia Pfizer/BioNTech, a to viac ako 1,04 milióna vakcín.