Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) by mal začiatkom septembra vydať definitívny súhlas na používanie vakcíny proti chorobe Covid-19 vyvinutú konzorciom Pfizer/BioNtech. Informoval o tom v utorok denník The New York Times. FDA minulý týždeň vo svojom vyhlásení uviedol, že jej konečné schválenie je jednou z jeho najvyšších priorít. Ako „oficiálny termín" si stanovil najneskôr 6. september.

Holandsko od soboty zrušilo takmer všetky protipandemické opatrenia v krajine. Posledným pravidlom, ktor
Neprehliadnite

Priepastný rozdiel. Očkovaní vakcínou Pfizer majú 10-krát viac protilátok oproti Sinovacu

Očakáva sa, že úplné schválenie vakcíny by mohlo zvýšiť dôveru Američanov, ktorí majú váhavý postoj k očkovaniu, a to v situácii, keď sa aj v USA šíri nákazlivejší koronavírusový variant delta, pričom nárast počtu prípadov nákazy za 24 hodín je najvyšší od zimy, konštatuje agentúra AFP. V týždni do 2. augusta pribudlo v USA podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) denne v priemere 84 389 nakazených.

Očkovacia látka od Pfizeru je v Spojených štátoch najviac podávanou vakcínou. Po nej nasleduje ďalšia mRNA vakcína od Moderny, ktorá takisto čaká na konečné schválenie FDA. Treťou, najmenej využívanou vakcínou povolenou v USA je jednodávková od firmy Johnson & Johnson. Jej výrobca zatiaľ FDA o konečné schválenie nepožiadal. Najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu dostalo už približne 192 miliónov Američanov, čo predstavuje 58 percent celkovej populácie.