Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti pripravuje stratégiu, ktorá by mohla priblížiť očkovacie látky k ľuďom. Benefity by to prinieslo najmä starším ľuďom. Informoval o tom protál dennikn.sk. Úpravy súvisia najmä s očakávaným príchodom prvých jednodávkových vakcín  od spoločnosti Johnson & Johnson. Túto vakcínu je pritom  možné minimálne tri mesiace skladovať pri chladničkovej teplote dva až tri stupne.

„Umožní rozšíriť očkovaciu stratégiu a efektívnejšie očkovať ľudí, ktorí žijú v odľahlejších regiónoch, majú nižšiu mobilitu alebo žijú v marginalizovaných komunitách,” spresňuje pre Denník N hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Johnson & Johnson
Neprehliadnite

Americké úrady zatiaľ nenašli spojitosť medzi vakcínami J&J a krvnými zrazeninami

Diskutuje sa ale aj o možnosti očkovania v ambulanciách. „Rozšírenie očkovacej stratégie bude v praxi závisieť od harmonogramu a stability dodávok vakcín,” pripomína Eliášová. Slovensko má objednaných 1,4 milióna vakcín spoločnosti Johnson & Johnson. Prvých 9 600 očkovacích látok by malo prísť na Slovensko už 19. apríla, a ďalších 16 800 26. apríla.