Ruská vakcína proti ochoreniu covid-19 Sputnik V nemusí byť nikdy schválená Európskou úniou. V piatok to uviedol taliansky premiér Mario Draghi, ktorý spochybnil aj čínsku očkovaciu látku Sinovac. Informovala o tom agentúra AFP.

Sputniku... sa zatiaľ nepodarilo získať a možno ani nikdy nebude mať súhlas EMA (Európskej agentúry pre lieky)," uviedol Draghi v Bruseli. Zatiaľ čo „čínska vakcína... sa ukázala ako nedostatočná", dodal, pričom poukázal na skúsenosti s touto vakcínu v Čile.

Sputnik V
Neprehliadnite

V Taliansku začala skúšobná výroba Sputnika V, prípravok sa bude testovať

Čile sa v rámci svojej imunizačnej kampane v značnej miere spolieha na Sinovac a v súčasnosti uvažuje o očkovaní treťou dávkou na zvýšenie ochrany pred novými variantmi koronavírusu.

EMA v súčasnosti vakcíny Sputnik V aj Sinovac priebežne posudzuje, pripomenula AFP.

Draghi zároveň uviedol, že je potrebné „posilniť a možno aj reformovať EMA", aby sa zabránilo opakovaniu nedávneho „značného zmätku" okolo vakcín. Odvolával sa na „istý rozpor vo vyhláseniach" o bezpečnosti vakcín proti covidu medzi EMA a národnými zdravotníckymi orgánmi.

Draghi sa takto vyjadril v závere dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa v piatok skončil v Bruseli. Lídri rokovali aj o súčasnom stave okolo covidu.

„Pandémia sa neskončila, ešte nie sme z nej von," dodal taliansky premiér, pričom poukázal na rozšírenie nákazlivejšieho delta variantu vírusu v Británii.