Covidová vakcína od firiem Pfizer a BioNTech je pravdepodobne účinná aj proti nákazlivejšiemu variantu koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Anglicku. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z dnes zverejnenej štúdie na základe ďalšieho laboratórneho testovania.

Povzbudivé výsledky zistené pomocou rozboru krvi účastníkov testovania majú oporu v rozsiahlejšej analýze než bola tá, ktorú zverejnila americká farmaceutická spoločnosť Pfizer minulý týždeň. Firma v nej uviedla, že laboratórne testy ukázali, že vakcína účinkuje proti jednej z kľúčových mutácií s názvom N501Y, ktorá bola zistená v oboch nových nákazlivejších variantoch šíriacich sa z Británie a Juhoafrickej republiky.

WA 20 Newcastle  - Zdravotný pracovník extrahuje injekčnou striekačkou dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od britsko-švédskej firmy AstraZeneca, ktorá ju vyvíjala v spolupráci s Oxfordskou univerzitou vo vakcinačnom centre v anglickom meste Newcastle 11. januára 2021. Európska lieková agentúra (EMA) dostala žiadosť o registráciu vakcíny AstraZeneca. Ak vakcínu uzná za kvalitnú, bezpečnú a účinnú, mohla by ju Európskej komisii odporučiť na schválenie 29. januára. Zatiaľ však boli v EÚ schvále
Neprehliadnite

Babiš a ďalší šéfovia vlád žiadajú EÚ o rýchle schvaľovanie nových vakcín

Najnovšie štúdie, ktoré ešte neboli riadne recenzované, skúmali desať mutácií charakteristických pre variant B117 zaznamenané prvýkrát v Británii. Medzi jej autormi sú spoluzakladatelia firmy BioNTech Ugur Şahin a Özlem Türeciová.

Podľa Reuters poskytuje nádej pre krajiny, kde sa nový variant koronavírusu najviac šíri. Súčasné rekordné prírastky zosnulých s chorobou Covid-19 sa v Británii pripisujú práve tomuto ľahšie prenosnému variantu koronavírusu. Znamená to tiež, že sa vakcína proti tomuto variantu nebude musieť začať vyvíjať celá od začiatku.