Vakcína proti koronavírusu je globálna záležitosť. Pokiaľ chceme finálne vyriešiť pandémiu, musíme zabezpečiť dostatok vakcín aj pre chudobné krajiny. Podobné odkazy sa ešte nedávno ozývali Bruselom. Situácia sa však rýchlo zmenila.

Povzbudivé vyjadrenia európskych lídrov o podpore krajín tretieho sveta nečakane vystriedali návrhy zákazu vývozu vakcín z Európskej únie. Brusel o nich rozhodne v piatok. Dôvod? Aktuálni výrobcovia hlásia problémy s výrobou, niektorí kandidáti sa už zo súboja o vývoj vakcíny stiahli a ďalší zas čelia prieťahom pri vývoji, testovaní a schvaľovaní svojich očkovacích látok.

Potvrdila to aj samotná Európska komisia, ktorá sa v pondelok vydala na vojnu s britsko-taliansko-švédskym farmaceutickým koncernom AstraZeneca. Európske orgány obviňujú výrobcu z účelového zníženia dodávok vakcíny po tom, ako spoločnosť nedávno ohlásila, že je schopná v prvom kvartáli dodať len štvrtinu pôvodnej objednávky.

Bruselu prekáža, že výrobné závody farmaceutickej spoločnosti vo Veľkej Británii primárne vyrábajú vakcínu pre miestny trh. Zároveň žiada, aby AstraZeneca zásobovala potreby EÚ aj z výrobných kapacít britských závodov. V hre je podľa všetkého aj obmedzenie vývozu vakcín vyrobených v závodoch na území Európskej únie.

Problematické dodávky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa