Stráca verejnosť záujem o vojnu na Ukrajine? Celkom určite, píše The Telegraph a dodáva, že ruská agresia neutícha aj napriek tomu, že téma sa pomaly vytráca z titulných stránok novín.

Sebavedomie, ktoré badať vo Whitehalle, Washingtone či vo väčšine krajín NATO, je horšie než upadajúci záujem o Ukrajinu. Vládne tu totiž presvedčenie, že ruského prezidenta Vladimira Putina má Západ presne tam, kde ho chcel mať. Ba čo viac, budúcnosť Ukrajiny a Západu je viac-menej zabezpečená.

Západná verejnosť vášnivo podporovala Ukrajinu ako obeť nehanebnej ruskej agresie, vďaka čomu sa Európskym zákonodarcom podľa denníka prepieklo dvadsať rokov pomýleného optimizmu. Títo predstavitelia pritom očividne zabudli na debakel v Afganistane či rozklad Líbye, ku ktorému dochádza už od roku 2011, keď padol režim miestneho diktátora Muammara Kaddáfího.

Márna sláva?

Naša pomoc Ukrajine nezaručuje jej víťazstvo, konštatuje The Telegraph. Západné krajiny sa síce chvália svojimi dodávkami zbraní, no ukrajinskí vojaci sa sťažujú, že zbrane do prvej línie vôbec nedorazili. Vďaka francúzskym samohybným húfniciam CAESAR sa podarilo Rusov triumfálne vyhnať z Hadieho ostrova, no na juhovýchode Ukrajiny sa podobný úspech zopakovať nepodarilo.

Pohŕdanie spojencami, ktorým sa nedarí naplniť očakávania, nie je vo vojne ničím novým. Ak to však na Ukrajine dopadne zle, Západ by sa mal mať na pozore pred možnou odplatou, myslí si The Telegraph. Viacero pozorovateľov vo Washingtone má obavy z neregulovaných dodávok moderných zbraní, najmä raketometov, na Ukrajinu. Zdá sa, že dodané zbrane a strelivo nikto neeviduje.

Západní mecenáši sa stretli vo Švajčiarsku, aby prediskutovali rekonštrukciu Ukrajiny po skončení vojny. Na povrch sa však začali dostávať obavy z endemickej korupcie, ktorá v krajine vládne, a z toho, že by nový Marshallov plán mohol skončiť v rukách miestnej mafie. Keby sa Západom dodané zbrane ocitli na odvrátenej strane svetového obchodu so zbraňami, tak by to podkopalo podporu verejnosti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má v úmysle s týmto dlhodobým problémom bojovať.

Dôležité očakávania

Ak sa očakávania Ukrajincov nenaplnia, môže to vyústiť do podobnej katastrofy, akou bolo unáhlené stiahnutie sa Západu z Afganistanu, ku ktorému došlo po tom, čo odtiaľ odišla Červená armáda, konštatuje The Telegraph.

Podľa denníka je pesimizmus advokátom zúfalstva, no váhavý optimizmus nás zavedie na cestu dezilúzie z utrpenej porážky. Najmä, ak budeme čeliť nepríjemným prekvapeniam. Ekonomické následky vojny na Ukrajine už teraz skúšajú, koľko toho verejnosť na Západe znesie.

Už sme si zvykli, že sankcie sa nikdy netýkajú nás, ale niekoho iného. The Telegraph uzatvára, že ak sa Západu nepodarí dodať Ukrajine zbrane včas a na to správne miesto, alebo ak padnú do rúk nepriateľa, tak to nebude len hanba, ale aj Putinovo víťazstvo.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 Doneck - Ukrajinský vojak sa usmieva a ukazuje znak víťazstva z tanku v Doneckej oblasti počas 117. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 20. júna 2022. FOTO TASR/AP

 

A Ukrainian soldier smiles as he shows a victory-sign atop a tank in Donetsk region, Ukraine, Monday, June 20, 2022.(AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Ukrajinská armáda údajne odrazila útok pri Lysyčansku, spôsobila Rusku značné straty