Ruská polovojenská Vagnerova skupina najíma žoldnierov do bojov na Ukrajine vo väzniciach v rôznych častiach Ruska. Informuje o tom investigatívny portál The Insider s odvolaním sa na nezávislý mediálny projekt Vjerstka a organizáciu na ochranu ľudských práv Rusko za mrežami.

Zástupcovia Vagnerovej skupiny vykonali nábor už v 17 väzniciach v desiatich ruských regiónoch a prihlásilo sa im viac ako tisíc odsúdených, ktorí súhlasia s tým, že pôjdu bojovať na Ukrajinu.

Dvadsať hodín cvičia, štyri spia 

Šéfka organizácie Rusko za mrežami Olga Romanovová uviedla, že väzni idú v predvoji v prvej línii. V nápravnom zariadení číslo 2 v Rostove na Done na juhozápade Ruska podľa Vjerstky vzniklo výcvikové stredisko pre regrútov Vagnerovej skupiny z radov väzňov: výcvik trvá 20 hodín denne, štyri hodiny sú vyhradené spánku. Prvá skupina, ktorá výcvik v tomto tábore absolvovala, bola vyslaná na front 20. júla.

Náborári vyzývajú väzňov, aby bránili vlasť

Náborári najčastejšie navštevujú väznice s prísnym režimom. Väzni, ktorí najskôr so vstupom do Vagnerovej skupiny súhlasia, a potom si to rozmyslia, končia na samotke a je na nich vyvíjaný nátlak. Pri nábore pomáhajú zástupcovia ruskej väzenskej služby, v niektorých prípadoch vysoko postavení predstavitelia tohto úradu. Niekedy prichádzajú na „besedy" s predstaviteľmi Vagnerovej skupiny aj zástupcovia ruskej tajnej služby FSB.

Odsúdení popísali, že ozbrojení „náborári" vyženú väzňov na väzenský dvor, kde ich vyzývajú, aby „bránili vlasť" a ponúkajú im 200-tisíc rubľov mesačne, teda niekoľkonásobok priemernej mzdy v Rusku. K tomu im patrí odškodnenie v prípade zranenia a päť miliónov rubľov „na rakvu" v prípade, že vo vojne zomrú. Pokiaľ vydržia v službe pol roka, ponúka im slobodu.

Po súhlase ich čaká previerka

Odsúdených sa snažia presvedčiť aj „aktivisti" medzi väzňami, ktorí spolupracujú s vedením nápravných zariadení. The Insider podotýka, že podrobnosti zmlúv, aké s Vagnerovou skupinou uzatvárajú noví žoldnieri, nie sú známe. Tých, ktorí súhlasia s náborom, čaká previerka, pri ktorej sa zisťuje ich vzťah k ruským úradom alebo to, či by nemohli utiecť na Ukrajinu.

Portál Mediazona uviedol, že do niektorých trestaneckých kolónií prišiel osobne miliardár Jevgenij Prigožin a vyzýval ich, aby sa pripojili k vojne proti Ukrajine. Prigožin je človek s blízkymi väzbami na Kremeľ, ktorý podľa radu médií ovláda a financuje Vagnerovu skupinu.

Britská vojenská rozviedka v polovici júla informovala, že Rusko svoje jednotky na Ukrajine posilnili žoldnieri z Vagnerovej skupiny. Zohrali podľa nej ústrednú úlohu pri dobytí miest Popasna a Lysyčansk. Tieto boje však spôsobili skupine ťažké straty.

Ďalšie dôležité správy

A sniper is pictured on the Otterburn Training Area in Northumberland.

Exercise BOARS HEAD was a company level live firing exercise which took place at Otterburn Training Area involving a British Army infantry company from 5 SCOTS, a unit of 16 Air Assault Brigade; and a company from 8th Marine Infantry Parachute Regiment a unit of the French 11th Parachute Brigade.

The exercise was part of the continuing relationship between French and British Army units following the signing of the Defence a
Neprehliadnite

Vagnerovci v Donbase zrejme takticky postupujú, potvrdili Briti