„Urobili domové prehliadky, v kancelárii boli. Zobrali si všetko. Telefóny, počítače, dokumenty. Spolupracovali sme, ničomu sme nebránili, ukázali sme všetky účty, výpisy z bánk a na všetky otázky sme odpovedali. Bombardovali nás nimi celé dva dni, vôbec sme nespali. Akoby nám urobili ‚röntgen‘, aj vzorky DNA nám zobrali,“ hovorí v rozhovore pre denník Korzár.

„Nie je pekné tvrdiť niečo také o človeku zo zahraničia, ktorý tu príde, robí, trápi sa a ešte sa mu stane takéto niečo,“ sťažuje si.

Vadala volá Jasaňa Vilo, mamu Troškovej chorá žena. Trvá na čistom registri trestov

Dom na Ružovej 12 v Trebišove, ktorý sa spája s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom Zdroj: Google Maps

Najmenší podnikatelia v okrese

A. Vadala tiež hovoril o svojich podnikateľských aktivitách na východe. Odmietol, že by v súčasnosti poberal dotácie: „Môžeme ísť spolu rad radom na hocijaký štátny úrad a skontrolovať, či sa tam niekde spomína moje meno, priezvisko alebo nejaká naša firma, že sa brali dotácie alebo eurofondy.“

Spomenul však, že dotácie dostal v minulosti na pestovanie na 150-hektárových pozemkoch. Utrúsil, že sú tým pádom „najmenší podnikatelia v okrese“.

„Neboli to dotácie viac ako 20-tisíc eur ročne za 5 – 6 rokov. Nie milióny eur na tisíc hektárov, ako o nás klamú. Žiadne eurofondy sme nemali. Ešte sme získali za prvej Mečiarovej vlády dotáciu 600-tisíc eur iba na jednu maštaľ.“

Na otázku, či má pod palcom aj niektoré družstvá s nejasnou vlastníckou štruktúrou, odpovedal záporne. „Jediné družstvo, ktoré sme mali, sme kupovali v roku 2003 - 2004. A nie celé, ale napoly.“

Vadala volá Jasaňa Vilo, mamu Troškovej chorá žena. Trvá na čistom registri trestov

Bývalý poslanec Smeru Viliam Jasaň a Mária Trošková Zdroj: Július Dubravay / NMH

Troškovej mamu nazval chorou

Priznáva tiež svoje väzby na Viliama Jasaňa, exposlanca Smeru, ktorý kvôli kauze dočasne odišiel z postu tajomníka bezpečnostnej rady štátu. Hovorí o ňom ako o kamarátovi a oslovuje ho „Vilo“.

Okrem neho zo svojich známych v Smere pomenoval poslancov Róberta Puciho a Róberta Madeja, ktorý mu „zakladal firmy a robil iné právne úkony, keď som robil elektrárne“. Tvrdí, že to bolo pred jeho vstupom do politiky. Okrem nich pozná aj miestnych poslancov z Michaloviec, s ktorými chodí na kávu.

Potvrdil aj, že sa poznal s Máriou Troškovou, vraj boli ako brat a sestra. Jej matka v rozhovore pre Nový Čas tvrdila, že sa mali brať.

„Ja som sa mu smiala, že tam je naňho vydaný zatykač a on tam chodí autom na svoj vlastný pas úplne bez problémov. No a on sa tam oženil. A to bol šok, to bola šupa, takže sa to s Majkou skončilo,“ dodala. A. Vadala to označil za reči „chorej, vystresovanej“ ženy.

Vadala volá Jasaňa Vilo, mamu Troškovej chorá žena. Trvá na čistom registri trestov

Antonino Vadala (vpravo) s Robertom Madejom Zdroj: archív

Iný Antonino Vadala

A. Vadala v rozhovore viackrát zopakoval, že v Taliansku i na Slovensku má čistý register trestov. Jeho právnik vraj v súčasnosti v Taliansku vybavuje potvrdenie, že nepatrí k mafii, podľa neho na to existujú zoznamy.

Na dokumente ukázal, že v zoznamoch figuruje Antonino Vadala, narodený v roku 1952, kým na vlastnom rodnom liste má uvedený rok narodenia 1975.

„Ten druhý“ Antonino Vadala sa tiež narodil v obci Bova Marina a pred niekoľkými rokmi mal zomrieť vo väzení. Podnikateľ z Michaloviec odmieta, že by boli spríbuznení. Odvoláva sa aj na potvrdenie od talianskej polície.

Informácie od talianskeho novinára z denníka La Republicca o tom, že bol doma odsúdený na rok a pol za ukrývanie mafiánskeho vraha, poprel. Podľa neho je tento novinár „intrigán“.

Na inom mieste v rozhovore pritom hovorí, že talianski novinári nepublikujú neoverené informácie: „V Taliansku máme inú kultúru médií. Pokiaľ nemajú dôkazy, nepíšu.“

Rok 2001 obhajuje pasom

Na margo obvinení, ktoré sa viažu s jeho menom z roku 2001, argumentuje tým, že bol v tom čase na Slovensku. V prípade ukrývania Domenica Venturu, neskoršieho vraha člena konkurenčného gangu, vraj v odpočutom telefonickom rozhovore hovorili o ukrytí v apartmánoch „Nina“, nie Antonina.

Na talianskom súde preto predložil svoj pas, v ktorom podľa neho nemali byť pečiatky potvrdzujúce, že sa vtedy nepohyboval medzi Slovenskom a Talianskom (pozn.: Slovensko v roku 2001 nebolo súčasťou schengenského priestoru).

Polícia tento telefonát vedie ako rozhovor medzi Antoninom Vadalom a bossom klanu Zindato-Caracciolo, Francescom Zindatom. Podnikateľ z Michaloviec tvrdí, že tieto osoby nepozná.

Prípad, kedy mal A. Vadala a ďalší Taliani ísť do Ríma fyzicky „potrestať“ človeka, ktorý poškodil klan, odbil podobne. „To je presne ten istý prípad, keď som bol v roku 2001 na Slovensku. Toto dostaneme teraz potvrdené v priebehu dvoch - troch dní, lebo sme podali žiadosť na špeciálnu prokuratúru v Taliansku, kde nám potvrdia, že s tým tiež nemám nič spoločné.“