Z dokumentov vyplýva, že telefón Antonina Vadalu bol od roku 2014 odpočúvaný aj orgánmi vo Florencii, v súvislosti vyšetrovaním odlišného prípadu, ako ten z Benátok, o ktorom informoval denník Sme.

V dokumentoch, ktoré má k dispozícii ICJK sú aj prepisy niektorých správ, ktoré poslal Antonino Vadala svojmu obchodnému partnerovi. V jednej z esemesiek z čísla, ktoré podľa florentskej polície používal, vyjadruje A. Vadala nespokojnosť s postupom svojho partnera:

„Ahoj chcel by som vedieť, či si myslíš, že jednáš s hlúpym dievčaťom,” stojí v správe. „Všimol som si nedostatok serióznosti pri dodržiavaní záväzkov, čo mi spôsobuje vážne problémy so šéfom kabinetu, pretože už boli investované peniaze do prijatia špecializovaného personálu. Nehovoriac o strate mojej dôveryhodnosti, pred tými, ktorí ma rešpektujú už dvadsať rokov, preto ťa okamžite očakávam.“

A. Vadala adresoval SMS Talianovi, s ktorým podľa vyšetrovateľov dohadoval kokaínový obchod. A. Vadala používa v komunikácii veľa skrytých narážok, preto nie je jasné, koho presne označuje pojmom „capo di gabinetto” (šéf kabinetu), alebo kto je „špecializovaný personál”.

Bývalá modelka sprostredkovateľkou

V spisoch je uvedených niekoľko telefónnych čísel, ktoré prokuratúra monitorovala v rámci odpočúvania aktérov drogového obchodu. Sú medzi nimi slovenské čísla Antonina Vadalu, Diega Rodu či Denisy Bahledovej, o ktorej písal portál Topky.sk ako o prvej sprostredkovateľke medzi Vadalom a politikmi zo Smeru.

D. Bahledová pracovala na ministerstve pôdohospodárstva, keď rezortu šéfoval Ľubomír Jahnátek a podľa Topiek bola s Antoninom Vadalom v dlhodobom vzťahu. Bývalá modelka pracovala v rezorte ako referentka, v súčasnosti žije v malej obci na juhu Slovenska.

Investigatívni novinári OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), ktorého členom je aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka, vo februári zverejnili informáciu, že ešte v roku 2012 s Antoninom Vadalom v priateľskom tóne telefonoval bývalý premiér Robert Fico. A. Vadala je podozrivý z členstva v jednej z najmocnejších mafií sveta, v ‘Ndranghete.

Odposluchy boli súčasťou väčšej policajnej operácie, ktorá sa snažila rozkryť sieť pašerákov z Južnej Ameriky, ktorá používala pre dovoz kokaínu po tonách prístavy Gioia Tauro a Janov.

Policajné operácie prebiehali súčasne v Taliansku a v Španielsku a podarilo sa pri nich zhabať niekoľko stoviek kilogramov vysokokvalitného kokaínu. Súčasne odhalili medzinárodnú sieť pašerákov, ktorá pracuje pre niektoré z najvplyvnejších rodín´Ndranghety.

Fico a Vadala

Telefonát medzi Antoninom Vadalom a Robertom Ficom sa podľa informácií OCCRP odohral v roku 2012, keď už polícia pracovala na tomto prípade a monitorovala činnosť ‘Ndranghety. Meno Antonina Vadalu sa pravidelne objavovalo v policajných spisoch, preto bol jedným z tých, ktorých komunikáciu sledovali. Takto talianska protimafiánska jednotka podľa informácii investigatívnych novinárov zachytila aj telefonát s Robertom Ficom, ktorý sa stal od apríla 2012, po páde vlády Ivety Radičovej a predčasných voľbách, opäť slovenským premiérom.

Robert Fico akékoľvek kontakty s Antoninom Vadalom opakovane poprel.

V relácii TA3 najprv citoval z dokumentu, ktorý bol podľa jeho slov vyjadrením slovenského veľvyslanectva v Ríme, že takýto telefonát neexistuje. Novinárom ho Robert Fico odmietol ukázať a médiám ho neposkytol ani rezort zahraničia.

Talianski novinári, ktorí získali informáciu o nahrávke, upozornili, že ak ide o živý prípad, talianska prokuratúra nemôže poskytovať žiadne konkrétne informácie. Keď sa novinári obrátili priamo na príslušnú taliansku prokuratúru, existenciu telefonátu nepotvrdila ani nepoprela.

Mesiac po zverejnení informácie o nahrávke priateľského telefonátu s A. Vadalom vystúpil Robert Fico na tlačovej konferencii, kde tvrdil, že talianska prokuratúra v roku 2012 Antonina Vadalu neodpočúvala.

V liste to na Ficovu infožiadosť potvrdil prokurátor Juraj Novocký, no vyjadroval sa iba k jednému konkrétnemu spisu - vyšetrovaniu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nahrávku, o ktorej písali reportéri IRPI, získala talianska prokuratúra už pri vyšetrovaní ‘Nadranghety v roku 2012.

Ľúbostný vzťah s Troškovou

Antonino Vadala v minulosti s Máriou Troškovou podnikal. Matka Márie Troškovej pre Nový čas povedala, že spolu mali aj ľúbostný vzťah. Neskôr sa stala štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica.

Cez spoločné podnikanie mal A. Vadala obchodný vzťah aj s poslancom strany Smer Viliamom Jasaňom, ktorý bol tajomníkom bezpečnostnej rady štátu. Z tohto postu odišiel až po zverejnení posledného nedokončeného textu Jána Kuciaka, ktorý prepojil špičky Smeru s Antoninom Vadalom.

Anotino Vadala je momentálne vo väzbe v Taliansku, kam ho vydala slovenská polícia. A. Vadala podľa talianskych vyšetrovateľov zo Slovenska rozbiehal globálny kokaínový biznis.

Podľa záznamu, ktorý zverejnila talianska verejnoprávna televízia RAI a na Slovensku o ňom informoval denník Sme, na to využíval skorumpovaných slovenských úradníkov, ktorí mali kryť pašovanie kokaínu. Colníci boli s Vadalovým biznisom prepojení aj iným spôsobom. Vadalova firma Bovinex Europa, ktorú zastupuje syn miestneho prokurátora František Bicko, prenajímala Colnému riaditeľstvu Slovenskej republiky sklady.

Autorka pracuje v Investigatívnom centre Jána Kuciaka. Text publikujeme v spolupráci s ICJK v rámci projektu odhaľovania mafie na Slovensku, ktorý podporil Fond investigatívnej žurnalistiky.