Informácie o prepojeniach firiem macedónskych Albáncov s talianskymi rodinami na Slovensku priniesol portál Postoj.sk.

Podozrivý biznis model Albáncov

Ide o ťažko prehľadné siete, niekde pôsobili aj v rovnakých časoch, inde až po sebe, niektoré firmy, v ktorých albánski Macedónci okolia Gostivaru vystupujú, sú spolumajiteľmi talianskych firiem. Prepojenie medzi Talianmi a Albáncami je veľmi silné, otázkou dokonca je, či Albánci nemohli byť v spoločnom biznise aj silnejšími partnermi ako Taliani, informuje Postoj.sk

Portál tiež uviedol, že medzi firmami sú aj také, ktorých tržby pochádzajú z predaja tovarov a služieb len okrajovo. Mnohé vraj na seba majú napísaný dlh neprimeraný ich výnosom. Na polovicu z nich má byť uvalený platobný príkaz.

Ako príklad autori uvádzajú firmu Agro-Rátka, ktorá bola partnerom firiem Vadalovcov. Aj ona vraj čerpala priame platby od Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Na špinavú robotu

V súčasnosti má byť firma v „mnohomiliónovom“ dlhu, ktorý nezodpovedá rozsahu jej dovtedajšej činnosti a je na ňu uvalený platobný rozkaz.

Väzby medzi kalábrijskou 'Ndranghetou a macedónsko-albánskou mafiou existujú aj v Taliansku. „V januári talianske súdy odsúdili členov jednej kalabrijskej bunky za to, že si v rámci nezhôd s iným klanom objednali vraždu. Tú za dvadsaťtisíc eur vykonali albánski Macedónci,“ píšu v článku.

'Ndrangheta spolupracuje s týmito skupinami hlavne pri pašovaní zbraní a drog. Na starosti majú mať prácu, ktorej sa Taliani vyhýbajú. Zvyknú sa sústrediť na obchodné kontakty a manažment tokov peňazí.