Väčšine Slovákom sa nepáči rozhodnutie britských voličov v referende o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z prieskumu Agentúry Polis. Telefonický prieskum uskutočnila agentúra od 25. júna do 1. júla na vzorke 1 433 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Rozhodnutie britských voličov sa páči 16,6 percenta respondentov v prieskume. Naopak, nepáči sa 54,7 percenta respondentov a ďalších 28,7 percenta ľudí sa nevedelo vyjadriť. Ak by podobné referendum bolo na Slovensku, za odchod z EÚ by hlasovalo 12,7 percenta respondentov, za zotrvanie v EÚ by hlasovalo 74,1 percenta opýtaných a k otázke sa nevedelo vyjadriť 13,2 percenta ľudí. Výsledok britského referenda zároveň označilo 44,5 percenta ľudí za začiatok rozpadu EÚ.

Štát stále vlastní šesť najväčších teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach. Vlády Mikuláša Dzurindu či Ivety Radičovej chceli tieto teplárenské podniky privatizovať. Vlády Roberta Fica odmietli tieto energetické spoločnosti predať. Podľa súčasného vedenia ministerstva hospodárstva to neplánuje ani súčasná vláda. „Štát nemá záujem teplárne odpredať, naopak malo by sa pokračovať v ich modernizácii,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Slovensko sa v čerpaní eurofondov v programovom období 2007 - 2013 podľa preplatených peňazí Európskou komisiou na úrovni 92,70 percenta dostalo nad priemer Európskej únie s podielom 91,60 percenta. Krajina v rámci regionálnej skupiny V4 podľa tohto ukazovateľa predstihla dvoch susedov - Českú republiku (91,50 percenta) a Maďarsko (89,60 percenta). Na čele tohto zoskupenia je Poľsko s podielom 95 percent na základe preplatených peňazí komisiou. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

Poznajme sa lepšie, s týmto cieľom prídu 7. októbra na Slovensko predsedovia národných parlamentov všetkých členských štátov Európskej únie. Na termíne sa dohodol predseda Národnej rady SR Andrej Danko so šéfom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom na rokovaní v Štrasburgu. „Slovensko bude mať historickú možnosť privítať predsedov národných parlamentov všetkých členských krajín únie,“ oznámil po rokovaní A. Danko.

Väčšine Slovákov sa brexit nepáči

Danone Zdroj: flickr.com/daniel julià lundgren

Francúzska potravinárska skupina Danone sa dohodla na kúpe amerického výrobcu biopotravín WhiteWave za 10 miliárd dolárov. Pre Danone je to najväčšia akvizícia za takmer desať rokov. Firme, ktorá je najväčším výrobcom jogurtov na svete obchod umožní posilniť svoju prítomnosť na americkom trhu. Whitewave sa špecializuje na výrobu bio mliečnych výrobkov či rastlinných alternatív mlieka a jogurtov. Vlastní značky ako Silk, Horizon Organic či Earthbound Farm. Vlani mala obrat 4 miliardy dolárov.

Situácia v britskom bankovom sektore sa od rozhodnutia Británie vystúpiť z Európskej únie výrazne zhoršila. Naznačuje to kľúčový ukazovateľ ochoty bánk požičiavať si navzájom. Vyplýva z neho, že prirážka, ktorú si banky za také úvery účtujú, sa od referenda zvýšila na dvojnásobok a je v súčasnosti najvyššia za posledné štyri roky. Veľa naznačuje aj takzvaná výnosová krivka, ktorá sa za normálnych podmienok v čase zvyšuje - teraz je najplochejšia od globálnej krízy.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Kyjeve rozhodli, že doterajšia Moskovská trieda zmení názov a bude premenovaná po ukrajinskom nacionalistovi Stepanovi Banderovi. Podľa agentúry RIA Novosti o tom na svojej facebookovej stránke informoval mestský poslanec Jurij Siroťuk. Toto rozhodnutie kyjevských mestských poslancov vyvolalo v Rusku pobúrenie. Podľa predsedu výboru ruskej Štátnej dumy pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov Leonida Sluckého by medzinárodné spoločenstvo malo tento krok odsúdiť, pretože „ide o propagáciu nacizmu a fašizmu“.

Poľský parlament schválil nový zákon o ústavnom súde z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tento krok by mal viesť k obnoveniu činnosti súdu, ktorá bola narušená vládou presadenými zmenami. Tie vyvolali aj veľké znepokojenie partnerov Poľska v EÚ. Návrh teraz pôjde na schválenie do Senátu. Ako upozornila agentúra AP, poľská vláda sa ocitla pod tlakom kvôli návšteve amerického prezidenta Baracka Obamu začínajúcej sa v piatok.

Americké námorníctvo uviedlo, že vynaloží 240 miliónov dolárov na výstavbu nových budov a opravu existujúcich na svojej vojenskej základni v zálive Guantánamo na Kube. V oznámení, ktoré námorníctvo zverejnilo v stredu, uviedlo, že práce sa uskutočnia počas najbližších piatich rokov a vyberie na ne päť dodávateľských firiem. Modernizácia sa netýka väzenskej budovy na základni.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.