Štyridsať percent Slovákov by ohlásilo korupciu na polícii, ak by sa s ňou stretli. Ide o najvyšší podiel od začiatku merania angažovanosti občanov v boji proti korupcii od roku 2002 v prieskumoch Transparency International Slovensko. Väčšina obyvateľov (51 percent) je však presvedčená, že by korupciu neoznámila. Vyplýva to z prieskumu na vzorke 1 006 občanov. Teraz by korupciu určite oznámilo 13 percent Slovákov, asi by ju ohlásilo 27 Slovákov, asi by ju neoznámila tretina občanov a určite by ju neohlásilo 18 percent opýtaných. Najväčšiu ochotu ohlásiť korupčné správanie prejavili vysokoškolsky vzdelaní ľudia vo veku okolo 40 rokov, podnikatelia, ako aj nadpriemerne zarábajúci a pravicovo, respektíve liberálne zmýšľajúci občania.

Vlastníkom bytov podľa výkonnej riaditeľky Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anny Krajčiovej hrozí, že sa budú skladať na dlhy svojich susedov. Ako v utorok povedala, stane sa tak v prípade schválenia zmeny v katastrálnom zákone, ktorú navrhuje Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK).

Väčšina Slovákov by korupciu neoznámila

Zdroj: SITA / AP

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek rozhodol o zrušení súťaže na Atlas pasívnej infraštruktúry. Ako informovala hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká, súťaž sa zopakuje. „Systém, ktorý má zbierať a zobrazovať dáta o polohe telekomunikačnej, ale aj cestnej alebo energetickej infraštruktúre, za približne 40 miliónov eur ide nad rámec toho, čo od nás vyžaduje Európska únia a projekt v tejto podobe nebol financovateľný z európskych fondov,“ odôvodnilo ministerstvo.

Na východnom Slovensku v utorok začala výstavba úseku diaľnice D1, ktorý po dokončení bude tvoriť obchvat mesta Prešov. Cestu postaví konzorcium okolo stavebných firiem Eurovia CS a Metrostav, ktoré získalo túto zákazku v hodnote viac ako 300 miliónov eur.

V Žiline sa pripravuje nový administratívny komplex. Vzniknúť má prestavbou jestvujúcej budovy, v ktorej sídlia spoločnosti Telekom a Slovenská pošta. Za jeho premenou stojí zakladateľ Azetu a dnes generálny riaditeľ spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia Milan Dubec.

Vo veku 83 rokov zomrel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. M. Noriega, ktorý bol v Paname pri moci v rokoch 1983 až 1989, strávil za pašovanie drog a pranie špinavých peňazí približne 20 rokov v amerických a francúzskych väzniciach. V súčasnosti si odpykával trest v trvaní trikrát 20 rokov za vraždy politických oponentov v 80. rokoch.

Na pokyn ministerky obrany Ursuly von der Leyen začala armáda testovať tehotenské uniformy, informoval server Spiegel Online. Uniformy, do ktorých by sa zmestilo aj tehotenské brucho, by mohli nemecké vojačky začať nosiť už od budúceho roka. V súčasnosti ich testuje 30 dobrovoľníčok, ktoré hodnotia okrem iného aj ich pohodlnosť.

Väčšina Slovákov by korupciu neoznámila

Zdroj: SITA / AP

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair vytvorila v minulom fiškálnom roku (do 31. marca) rekordný čistý zisk 1,316 miliardy eur, čo je medziročný rast o šesť percent. Počet prepravených pasažierov sa zvýšil o 13 percent vďaka nízkym cenám leteniek aj rozširovanie počtu destinácií, uvádza sa v utorkovom vyhlásení firmy.

Svetoznáma švédska firma Ikea, ktorá sa okrem iného preslávila tým, že zákazníkom popri predaji nábytku ponúka v pobočkách aj mäsové guľky či iné jedlá, sa chce podieľať na ďalších inováciách. Spoločnosť nedávno oznámila založenie programu na podporu start-upov.

Väčšina Slovákov by korupciu neoznámila

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.