Reprezentatívny prieskum s názvom Ako sa máte, Slovensko? uskutočnili agentúry MNFORCE a Seesame a Slovenská akadémia vied, informuje portál Euractiv.

Opýtaní mali v prieskume odpovedať pomocou 10-bodovej stupnice, podľa ktorej 1 znamená jednoznačné víťazstvo Ruska a 10 Ukrajiny.

Približne pätina respondentov uviedla, že si želá jasné víťazstvo Ruska, pričom viac ako polovica sa priklonila k ruskému víťazstvu. Len tretina opýtaných uviedla, že sa prikláňa k Ukrajine, a 18 percent respondentov nevyjadrilo žiadne preferencie.

Rozdiely sú zrejmé aj na úrovni politických strán. Napríklad drvivá väčšina voličov strany SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica je na strane Ruska.

Fico je hlasným odporcom protiruských sankcií a dokonca oslavoval výročie Slovenského národného povstania s ruským veľvyslancom. 

Čo sa týka geografických rozdielov, iba v Bratislave žije väčšina obyvateľov, ktorí si želajú víťazstvo Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

KK12 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí o Ukrajine na pôde Európskeho parlamentu 14. septembra 2022 v Štrasburgu. Ursula von der Leyenová v stredu o 09.00 h začala na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v poradí už svoju tretiu správu o stave Európskej únie. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen gestures as she speaks on Ukraine at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, Wednesday, Sept. 14, 2022. (AP Photo/
Neprehliadnite

Putin prehrá a Európa zvíťazí, ubezpečila v pléne europarlamentu šéfka komisie