Za posledný rok 60 percent Poliakov obmedzilo svoju spotrebu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Grupa Blix a analytickej spoločnosti UCE, ktorý zverejnili v piatok.

Viac ako 26 percent opýtaných uviedlo, že neznížilo svoje výdavky a 5,2 percenta nevenuje pozornosť tomu, koľko míňa na nákupy. Viac ako 27 percent spomedzi tých, ktorí šetria, urobilo škrty v rozpočte až o 10 – 15 percent. Najčastejšie sa šetrí na oblečení (47 percent), sladkostiach a pochutinách (45 percent) a alkohole (40 percent). Prieskum tiež ukazuje, že ženy v Poľsku sú náchylnejšie znižovať svoje výdavky (64 percenta) ako muži (55 percenta).

Podľa autorov prieskumu tieto čísla ukazujú viditeľné zhoršenie ekonomickej situácie v krajine v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Vtedy deklarovalo zníženie nákupného rozpočtu len 40,9 percenta opýtaných. Prieskum sa uskutočnil na náhodnej vzorke 1034 Poliakov vo veku od 18 do 80 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Nálada ekonómov kvôli rastu úročenia a inflácii atakuje pandemické minimá