Viac ako polovica obyvateľov Severného Írska a Írskej republiky je presvedčená, že tieto dve krajiny budú opäť zjednotené v priebehu najbližších 25 rokov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu stanice BBC zverejnených v utorok. Prieskum uskutočnili začiatkom apríla na vzorke približne 2 845 osôb v Severnom Írsku a 1 100 v Írsku.

Celkovo 54 percent respondentov v Írsku a 51 percent v Severnom Írsku vyjadrilo presvedčenie, že Severné Írsko o 25 rokov už nebude súčasťou Spojeného kráľovstva. Väčšina respondentov v oboch krajinách sa takisto domnieva, že zmena v podobe odčlenenia Severného Írska od Spojeného kráľovstva sa neuskutoční v priebehu najbližších desiatich rokov.

Boris Johnson podpis pobrexitová dohoda
Neprehliadnite

Johnson chce zrušiť bariéry medzi Severným Írskom a zvyškom Británie

V Severnom Írsku by 49 percent ľudí hlasovalo za zotrvanie svojej krajiny v Spojenom kráľovstve a 43 percent by podporilo zjednotené Írsko, píše na svojej webovej stránke BBC. V Írsku by zjednotenie podporilo 51 percent ľudí a za zotrvanie Severného Írska v Spojenom kráľovstve by sa vyslovilo 27 percent.

V referende o brexite v roku 2016 hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ 56 percent ľudí v Severnom Írsku, ktoré má 1,9 milióna obyvateľov.