Bundesbank uskutočnila prieskum v 220 finančných ústavoch koncom septembra, teda dva týždne po tom, ako ECB znížila svoju depozitnú sadzbu na rekordné minimum -0,5 percenta. V reakcii na to 58 percent bánk uviedlo, že zavádzajú záporné sadzby z niektorých podnikových vkladov a 23 percent potvrdilo, že robia to isté aj v prípade retailových vkladateľov.

Väčšina veriteľov zavádza záporné sadzby iba pre inštitúcie, spoločnosti alebo jednotlivcom s vysokými vkladmi, ale táto prax sa ukázala byť obzvlášť kontroverznou v Nemecku, kde ECB čelí kritike, že penalizuje „obozretných sporiteľov“.

Snahy preniesť sadzby na klientov

James von Moltke, finančný riaditeľ Deutsche Bank, minulý mesiac povedal analytikom, že najväčší nemecký veriteľ zintenzívnil svoje snahy preniesť negatívne úrokové sadzby na klientov. A Stephan Engels, finančný riaditeľ Commerzbank, druhého najväčšieho poskytovateľa pôžičiek v Nemecku, tento mesiac zaviedol záporné sadzby pre vklady nad jeden milión eur.

Jeden z najagresívnejších krokov v tomto sektore predstavuje postup Berliner Volksbank, ktorá minulý mesiac uviedla, že začne uplatňovať sadzbu -0,5 percenta na všetky vklady nad 100-tisíc eur.

Záporné úrokové sadzby v eurozóne

ECB zaviedla záporné úrokové sadzby v eurozóne prvýkrát v júni 2014, aby podporila ekonomiku tak, že banky prinúti požičiavať viac peňazí, namiesto toho, aby si v centrálnej banke uložili prebytok likvidity. Ale to ešte znížilo výnosy európskych bánk, ktoré držia v ECB kombinované rezervy vo výške 1,9 bilióna eur, aby splnili nariadenia o likvidite po kríze. Podľa nemeckej webovej stránky Biallo.de na porovnávanie cien si už 140 úverových ústavov v Nemecku začalo účtovať záporné úrokové sadzby.

ECB s cieľom poskytnúť bankám určitú úľavu od nákladov na záporné sadzby zaviedla systém „odstupňovania“, ktorý oslobodzuje časť ich vkladov v centrálnej banke od poplatkov. Luis de Guindos, viceprezident ECB, v pondelok (18.11.) vo svojom prejave uviedol, že ziskovosť európskych bánk je „trvalo nízka“ a ich celková návratnosť vlastného kapitálu sa v období do júna znížila pod šesť percent.

Negatívne úrokové sadzby však podľa neho nie sú hlavnou príčinou a obvinil zo slabých ziskov nedostatok konsolidácie a nafúknuté náklady v porovnaní s americkými a severskými súpermi.