Pokles reálnych miezd, aký je posledné dva štvrťroky, nebol od rozdelenia ČR a SR. Informovali o tom spoločnosti Profesia a LMC na základe ich prieskumu. Údaje zbierali na prelome októbra a novembra od 800 zamestnancov zo Slovenska a 1 000 zamestnancov z ČR. Z ČR sú dostupné aj vlaňajšie údaje.

Ľudia sú nútení privyrábať si

„V ČR a na Slovensku to bude podobné, vidíme obrovský vývoj v mzdách, nominálne samozrejme ďalej rastú, no reálne mzdy v ČR už druhý kvartál po sebe klesajú o 10 percent medziročne, čo je najhlbší prepad v histórii samostatnej ČR. Na Slovensku vzhľadom k ešte vyššej inflácii a k podobnému tempu rastu miezd bude ten reálny pokles miezd k disponibilnému príjmu domácností veľmi podobný. To je niečo, čo sa nikdy v histórii či už samostatnej SR, alebo ČR nedialo," upozornil vedúci analýz a komunikácie spoločnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Zo Slovákov priznalo 31 percent veľmi vážne alebo vážne problémy s príjmami. V ČR sa tak vyjadrilo 19 percent opýtaných. Tretina (33 percent) ľudí v ČR má mierne problémy vyžiť a v SR je to 39 percent, vyčíslil Dombrovský.

Doplnil, že ľudia sú tlačení privyrábať si, na Slovensku si 20 percent ľudí privyrába popri hlavnom príjme a v Česku je to 25 percent. V SR 28 percent ľudí inde nepracuje, ale plánuje a v ČR je to 21 percent.

V zmene sú nedobrovoľne

V SR za posledný rok zmenilo prácu 17 percent zamestnancov. V ČR fluktuácia za rovnaké obdobie klesala (-14 percent).

Primárnym dôvodom fluktuácie sú väčšinou peniaze, a potom vzťahy, respektíve prístup vedenia. Veľmi silným motívom je náplň práce a možnosť sa niekam posunúť, robiť niečo zaujímavejšie za lepších podmienok, uviedol Dombrovský. V SR (59 percent) aj ČR (63 percent) prevažujú zmeny práce zo strany zamestnancov, často je to vynútené okolnosťami, príjmom či potrebou flexibility.

V recesii, respektíve v krízach sú však ľudia v zmene nedobrovoľne. V súčasnosti sa už častejšie nepredlžujú zmluvy. Je to prvý krok, než sa stopnú nábory a začne sa prepúšťať, upozornil Dombrovský.

Množstvo ľudí, ktoré vylúčilo, že by mohli prísť o prácu, je v SR 44 percent a v ČR 54 percent. Na Slovensku je tiež zastúpenie nižšej lojality k zamestnávateľovi, uzavrela hovorkyňa spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Ďalšie dôležité správy

Potraviny
Neprehliadnite

Mnohí Slováci majú peniaze len na najlacnejšie potraviny. Na neplánované výdavky nemajú