Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 127. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva. 

„V januári 2022 evidujeme postupný rast laboratórne potvrdených prípadov variantu omikron. Vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v prvých dňoch mesiaca tvorili približne 13 percent úspešne sekvenovaných vzoriek, vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu o týždeň neskôr to už bolo 30 percent," priblížil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Výskyt variantov alfa a beta v januári dosiaľ nezaznamenali, dominantným sa udržal variant delta.

Dominanciu omikronu zatiaľ nepotvrdili

Podľa Mikasa zatiaľ nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii.

„S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch," uviedol.

Z pozitívnych vzoriek sa cielene vyberajú vzorky na sekvenáciu podľa určených kritérií, pričom výsledky sú primerane reprezentatívne z hľadiska pomerného zastúpenia. V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa. Takýto časový odstup je nevyhnutným dôsledkom zložitej logistickej a technickej stránky celého procesu. Na sekvenovaní sa podieľajú Úrad verejného zdravotníctva SR, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínske centrum SAV v Bratislave.

Odporúča očkovanie

„Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu covid-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia," dodal Mikas.

Upozornil tiež na nevyhnutnosť osobnej ochrany bez ohľadu na očkovanie v podobe správne nasadeného respirátora, častého a nárazového vetrania v miestnostiach, dodržiavania dostatočného odstupu od iných ľudí a priebežnej dezinfekcie rúk.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas brífingu v Londýne v utorok 4. januára 2022.  Johnson nevidí dôvod na ďalšie sprísňovanie epidemiologických opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusového variantu omikron, uviedol hovorca britského premiéra. V dôsledku miernejšieho priebehu ochorenia pri nákaze variantom omikron a vysokého počtu ľudí zaočkovaných treťou dávkou vláda verí, že súčasné opatrenia sú postačujúce. FOTO TASR/AP

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a m
Neprehliadnite

Koniec pandémie v Anglicku? Na budúci týždeň zrušia väčšinu covidových opatrení