Týmto termínom začala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označovať masívnu záplavu informácií vyvolávajúcich úzkosť, a to pravdivých i nepravdivých, šírených na sociálnych sieťach. Psychologický dopad týchto správ má na mnohé páry ničivý účinok.

Jedným z miest, kde zaznamenali nárast žiadostí o rozvod, je mesto Si-an. Úrady tam začali znovu normálne fungovať 1. marca a odvtedy dostali toľko žiadostí o rozvod, že ich budú spracúvať najmenej do konca marca.

Podľa úradníka Wanga, ktorý pracuje v registračnom úrade v meste Si-an, bol nárast rozvodov čiastočne spôsobený prepuknutím epidémie koronavírusu. Manželské páry to donútilo tráviť veľa času spoločne, čo vytváralo konfliktné situácie.

Podľa úradov žiadosť o rozvod podávajú väčšinou mladomanželia. „Majú tendenciu robiť impulzívne rozhodnutia a odmietajú ustúpiť, keď im navrhujeme, aby sa zaoberali svojimi problémami,“ uviedol úradník menom Lu.

Mnohí diskutéri na internete napísali, že o rozvod žiadajú manželia, ktorých zväzok bol tak či tak náchylný na rozpad, takže je logické, že sa nedokázali vyrovnať s ťažkosťami spôsobenými izoláciou, vrátane narušenia svojej rutiny, obáv o ekonomickú situáciu rodiny, či zosilnenia stavu úzkosti a depresie.

Antoine Bondaz, francúzsky špecialista na Čínu, si však myslí, že zákaz vychádzania nie je hlavnou príčinou zvýšeného počtu podaných žiadostí o rozvod v Číne. Poukazuje na to, že tento jav sa pravidelne opakuje vždy po oslavách lunárneho Nového roka, ktoré sa tento rok konali mesiac pred uzavretím mnohých čínskych regiónov.