Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil ministerstvu vnútra zrušiť tender na nákup 26-tisíc kamier pre políciu za približne 100 miliónov eur. Kamery mali byť inštalované na budovy ako aj uniformy. Rozhodnutie úradu ešte nie je právoplatné, pretože rezort sa odvolal. Dnes o tom informoval Denník N.

ÚVO odštartoval kontrolu začiatkom júla tohto roku. Medzitým vydal aj predbežné opatrenie, v dôsledku čoho nemohlo ministerstvo s tendrom nič robiť. Na konci septembra napokon rozhodol o zrušení súťaže. Odvolacie konanie sa začalo začiatkom tohto týždňa.

Podozrivo nastavený tender

O podozrivom tendri písal TREND už v máji tohto roku. Spolu s Nadáciou Zastavme korupciu zverejnil informáciu, že podľa viacerých odborníkov z brandže aj z ÚVO môže byť odhadovaná cena zákazky vo výške 99,5 milióna eur prehnaná. V najhoršom prípade až o polovicu.

Ministerstvo vnútra v minulosti pripravovalo podobnú súťaž za polovičnú sumu, ale neuskutočnilo ju. Nákup mal byť sčasti hradený z eurofondov. 

Zadanie tendra sedelo na staršie výbehové kamery, ktoré sa dnes bežne nedajú zohnať, ale niekto by ich mohol mať v sklade vo veľkých počtoch. Existovalo podozrenie, že nákup mohol byť šitý na mieru 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa