Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) prerušil preverovanie námietok proti opakovanému vyhodnoteniu ponúk v tendri Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory. Pred vydaním rozhodnutia sa potrebuje oboznámiť s vyjadrením odborníkov.

Lehota môže byť prerušená alebo predĺžená

„Úrad pre verejné obstarávanie prerušil predmetné konanie o preskúmanie úkonov kontrolovaného na základe námietok s cieľom získať odborné stanovisko, znalecký posudok," potvrdil v utorok pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a protokolu ÚVO Jozef Gabík. Ako poznamenal, úrad rozhodne v zákonom stanovených lehotách.

„Štandardná, resp. zákonom predpokladaná lehota na vydanie rozhodnutia je v zmysle príslušných ustanovení zákona o verejnom obstarávaní do 30 dní odo dňa doručenia kompletnej dokumentácie v origináli úradu," uviedol Gabík.

Dodal, že lehota môže byť v zákonom predpokladaných prípadoch prerušená, alebo predĺžená, ide napríklad o prerušenie konania z dôvodu nedoručenia kompletnej dokumentácie úradu či s cieľom získať odborné stanovisko. Nekonkretizoval, kedy diaľničiari doručili dokumentáciu verejného obstarávania.

Mýtna súťaž trvá viac ako dva roky

Nové konanie o preskúmaní postupu NDS v dva a štvrť roka trvajúcej mýtnej súťaži úrad začal 31. januára. V aktuálnych konaniach o námietkach zverejnených na portáli ÚVO v prípade mýtneho tendra nie sú okrem dátumu začiatku konania uvedené žiadne iné údaje - o doručení dokumentácie, ani o prerušení konania.

NDS po opätovnom vyhodnotení ponúk v mýtnom tendri 24. januára za úspešného uchádzača znovu určila českú spoločnosť CzechToll s navrhnutou cenou 13,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Podľa diaľničiarov ponúkla najlepší pomer ceny a kvality za celú zákazku. Subdodávateľom CzechTollu je spoločnosť SkyToll, ktorá vyberá mýto na Slovensku.

Na druhom mieste zostala medzinárodná skupina dodávateľov Vendeka Group na čele s českou spoločnosťou Optokon s cenou 15,8 milióna eur a na treťom slovenská firma Data System Soft 2 s ponukou zhruba 38,4 milióna eur bez DPH.

Celková cena zákazky mala pri hodnotení váhu maximálne 65 bodov a odozva služieb prevádzkovej podpory elektronického mýtneho systému 35 bodov. Odhadovaná hodnota zákazky plánovanej na viac ako jedenásť rokov bola 41,8 milióna eur bez DPH, vrátane opcie na päť rokov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda predstavenstva, riaditeľ úseku spoplatnenia a IT Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jaroslav Ivanco počas tlačovej konferencie o rokovaniach NDS a spoločnosti SkyToll v Bratislave 9. decembra.
Neprehliadnite

Tretím poskytovateľom európskeho mýta na Slovensku by mal byť český Eurowag