Grécko potrebuje získať zvyšné peniaze z medzinárodného úverového programu, aby odvrátilo hroziacu platobnú neschopnosť. Veritelia však musia krajine najskôr odsúhlasiť program reforiem.

Úverový rating je dôležitý pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť splatenia úveru správne a včas. Má dôležitý vplyv na ochotu veriteľov požičiavať subjektu a na podmienky úveru.

Grécko si od roku 2010 nemôže požičiavať na medzinárodných trhoch. Príčinou sú vysoké náklady na pôžičky, za ktorými stojí nedostatok dôvery investorov v schopnosť Atén splácať svoje záväzky. Grécko sa odvtedy spolieha na peniaze z medzinárodného záchranného programu, ktorý zemi poskytla EÚ a Medzinárodný menový fond. Krajina získala dva úverové programy v celkovom objeme 240 miliárd eur.

Poslednú splátku zhruba 7 miliárd eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť, kým ľavicová vláda premiéra Alexisa Tsiprasa do pondelka nepredloží prijateľný zoznam reforiem, ktoré by pomohli ozdraviť grécke hospodárstvo. Nemenovaný predstaviteľ eurozóny podľa agentúry Reuters povedal, že Grécko už medzinárodným veriteľom požadovaný zoznam reforiem poslalo.

Vystupňované riziká viedli k rozhodnutiu znížiť ratingy, agentúra však predpokladá, že Atény problémy s likviditou zvládnu bez toho, aby sa dostali do omeškania so splácaním verejného dlhu. Odhad rastu gréckej ekonomiky v tomto roku agentúra Fitch znížila na 0,5 percenta z januárovej prognózy 1,5 percenta.

Gréci rokujú v Bruseli s veriteľmi o reformách

Predstavitelia Grécka a medzinárodných veriteľov v sobotu v Bruseli pod časovým tlakom rokujú o zozname reforiem plánovaných gréckou vládou, ktorého schválenie je podmienkou uvoľnenia ďalších peňazí pre zadlženú krajinu. Rokovania na expertnej úrovni potrvajú celý víkend, uviedla agentúra DPA. Tá citovala aj nemenované zdroje z Európskej komisie, podľa ktorých sa obe strany prepracúvajú k dohode len veľmi zložito.

Zástupcovia veriteľov, teda EK, Európskej centrálnej banky a MMF, dostali zoznam reforiem už v piatok. Teraz spoločne posudzujú, či sú z ich pohľadu dostatočné. Ak ich nakoniec odsúhlasia, mohli by podľa diplomatov ministri financií eurozóny už na budúci týždeň schváliť odblokovanie finančnej pomoci.

Atény pritom tlačí čas: ak by finanční pomoc neprišla, mohla by mať štátna kasa už v polovici apríla problémy s vážnym nedostatkom prostriedkov.

Nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády agentúre Reuters povedal, že plánované reformy zahŕňajú opatrenia, ktoré tento rok zvýšia štátne príjmy o tri miliardy eur. Vláda podľa neho vychádzala z očakávaní, že grécka ekonomika tento rok vzrastie o 1,4 percenta a že primárny rozpočtový prebytok bude v rozsahu 1,5 percenta HDP. Záchranný program pritom počíta s trojpercentným prebytkom. Primárny rozpočet nezahŕňa splátky dlhov.

Podľa agentúry DPA reformy počítajú aj so zvýšením najvyššej sadzby dane z príjmov na 45 percent, s novou daňou z nehnuteľností, zvýšením DPH za luxusný tovar, ale aj s bojom proti daňovým únikom prostredníctvom zavedenia registračných pokladníc a s pokračovaním privatizácie.

Ľavicová vláda zmenila názor, musí sa privatizovať

Grécka vláda bude pokračovať v privatizácii prístavu Pireus, hoci víťazná strana Syriza po januárových voľbách sľubovala, že predaj prístavu zastaví. Vláda predá svoj väčšinový podiel v nasledujúcich týždňoch, povedal podľa agentúry Reuters počas návštevy Číny podpredseda gréckej vlády Jannis Dragasakis.

Syriza v rámci predvolebných sľubov tvrdila, že privatizácie zastaví. Týkať sa to malo aj plánovaného predaja 6-percentného podielu v prístave Pireus, ktorý chcela ovládnuť čínska dopravná spoločnosť Cosco Group. Tá bola medzi piatimi záujemcami o kúpu podielu, ktorých vybrala predchádzajúca konzervatívna vláda.

Firma Cosco uzavrela už v roku 2013 kontrakt na rozšírenie nákladnej kapacity prístavu Pireus a zaviazala sa investovať stovky miliónov eur. Práve to malo zlepšiť jej pozíciu pri privatizácii.

Pireus je jeden z najrušnejších turistických prístavov v Európe. Každoročne ním prejde okolo 20 miliónov cestujúcich, ktorí mieria na grécke ostrovy a späť na pevninu.