Obyvatelia Ukrajiny musia počas zimných mesiacov očakávať výpadky energie, keďže mnohé ukrajinské elektrárne sú v dôsledku ruských útokov poškodené. V piatok to vyhlásil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Hoci je podľa Šmyhaľa situácia v súčasnosti pod kontrolou, dodal, že „poškodené sú všetky tepelné a vodné elektrárne v krajine“.

Premiér tiež uviedol, že útoky poškodili aj približne 40 percent ukrajinskej vysokonapäťovej rozvodnej siete, preto sú „na väčšine územia Ukrajiny stále značné obmedzenia dodávok elektriny“.

Hlavnou prioritou ukrajinskej vlády bude podľa Šmyhaľových slov elektrina pre kritickú infraštruktúru vrátane zdravotníctva, kúrenia a dodávok vody. Vláda sa bude ďalej sústreďovať na vojenskú infraštruktúru, následne na prístup k elektrine pre kľúčové podniky a až na štvrtom mieste sú dodávky energie pre civilné obyvateľstvo.

Na rovnaké problémy poukázal aj šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj. Vyhlásil, že nedostatok elektriny by sa dal čiastočne vyriešiť napríklad dovozom zo zahraničia, nie je to však konečné riešenie situácie.

Kudryckyj vo štvrtok uviedol, že Rusi vypálili na rozvodnú sieť Ukrajiny celkovo už viac než tisíc striel a rakiet. Poznamenal však, že sieť aj napriek veľkému poškodeniu stále funguje.

Ďalšie dôležité správy

PK 37 archív Londýn - Na archívnej snímke 11. októbra 2022 britský minister obrany Ben Wallace prichádza na stretnutie britského kabinetu do sídla britského premiéra na Downing Street 10 v Londýne. Wallace v piatok 21. októbra uviedol, že sa nebude uchádzať o premiérsky post, aby na ňom nahradil odchádzajúcu premiérku Liz Trussovú. Zároveň oznámil, že sa vo voľbe nového predsedu britskej konzervatívnej strany – teda aj budúceho premiéra krajiny – prikláňa k podpore Borisa Johnsona. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Rusko nasadilo nové iránske drony do bojov na Ukrajine, tvrdí britský rezort obrany