Počas protestov proti policajnému násiliu naprieč Spojenými štátmi, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis, zadržali v 22 mestách USA doteraz už takmer 1 700 ľudí.  Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v nedeľu zhromaždila agentúra AP.

Počas nepokojov v USA polícia zadržala dovedna 1 669 osôb. Takmer tretinu z nich zadržali v Los Angeles, kde protestujúci počas sobotňajšej noci zapálili desiatky pneumatík. Protesty v Minneapolise, opakovane prerastajúce do násilností, trvajú už piaty deň.

Vypukli v reakcii na smrť neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý v pondelok zomrel v dôsledku policajného zásahu. Demonštrácie proti policajnej brutalite sa v priebehu týždňa rozšírili do mnohých ďalších amerických miest.

Stovky ľudí sa zhromaždili v utorok v meste Minneapolis v americkom štáte Minnesota na mieste, kde v pondelok počas policajného zásahu zomrel Afroameričan.
Neprehliadnite

Korčok: Zo zásahu polície v americkom Minneapolise som šokovaný

Nočné zákazy vychádzania zaviedlo v sobotu večer minimálne desať veľkých amerických miest vrátane Atlanty, Denveru, Los Angeles, Seattle, Chicaga či Miami.  V meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu. Demonštranti poškodili aj sídlo polície v meste Ferguson v štáte Missouri, kde došlo v roku 2014 k násilným protestom, keď policajt zastrelil 18-ročného Michaela Browna, napísala agentúra DPA.

V meste Jacksonville na Floride utrpel bodné zranenie krku jeden policajt, ktorého následne previezli do nemocnice, napísali miestne médiá. Traja ľudia - z toho jeden smrteľne - boli postrelení v meste Indianapolis v štáte Indiana. Video zverejnené z protestov v New Yorku ukázalo policajné auto, ktoré sa snažilo prejsť cez dav demonštrantov, ktorí vozidlo obkľúčili a zaútočili naň.

„Je jasné, že do hry tu vstúpili živly, ktoré sa snažia zraniť policajtov a zničiť ich vozidlá,“ povedal v súvislosti so spomínaným incidentom starosta New Yorku Bill de Blasio. Vandali v Las Vegas posprejovali grafitmi zaparkované policajné autá, napísal Las Vegas Review-Journal. Protestujúci hádzali do policajtov Molotovove koktejly - polícia následne zareagovala slzotvorným plynom.

Vo viacerých štátoch USA, ako napríklad vo Virginii, Severnej či Južnej Karolíne a Mississippi došlo k útokom na kontroverzné konfederačné pamätníky vojakov. Tie sú podľa kritikov totiž pripomienkou belošskej nadradenosti a otrokárstva. Protestujúci ich posprejovali napríklad slovami „duchovná genocída“, „zradcovia“, červenými odtlačkami rúk či čiernym X - znakom pre slovo „rasista“ a symbolom opovrhovania políciou.