Upozorňuje, že v kritickej dobe pandémie nového koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení.

IT experti zaznamenali počas pandémie zvýšený počet hekerských útokov zameraných na nemocnice. „Hekeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa však výrazne nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dosah na naše zdravotníctvo,“ skonštatoval V. Palečka.

Rusko Koronavírus Pohyb Kontrola Kolóny
Neprehliadnite

Nový systém v Moskve spôsobil dopravný chaos. Ľudia hovoria o kybergulagu

Zvýšený počet úspešných hekerských útokov ukazuje podľa V. Palečku nedostatočné zabezpečenie zdravotníckych zariadení. Pripomína, že heker môže vydieračským softvérom, známym aj ako ransomware, infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch.

„Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta,“ apeluje odborník.

Nedávny útok v brnianskej nemocnici spôsobil problémy pri diagnostike vzoriek na nový koronavírus, zdravotníci ich museli nosiť do Ostravy. „V nemocnici museli tiež vypnúť polovicu počítačov, z toho dôvodu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie," priblížil V. Palečka.

Hekerom v minulosti čelila napríklad aj nemocnica v Nitre.