Rusko tvrdí, že pri útoku na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, ktorý sa odohral v nedeľu skoro ráno, zasiahlo továreň na výrobu zbraní. Uvádza sa to vo vyhlásení ruského ministerstva obrany, z ktorého citovala agentúra AFP.

Ruské ministerstvo spresnilo, že továreň Arťom „bola cieľom ako vojenská infraštruktúra“.

Rusko: Škody spôsobila protivzdušná raketa

Dodalo, že škody na neďalekej bytovej budove spôsobila raketa protivzdušnej obrany vypálená Ukrajinou.

„Došlo k poškodeniu spodnej časti budovy, ako aj vrchnej časti, čo potvrdzuje verziu, že išlo o padajúcu strelu,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany, ktoré označilo tvrdenia o ruskom útoku na civilné objekty v Kyjeve za nepravdivú.

Ako informovala TASR, v Kyjeve bolo v nedeľu skoro ráno počuť štyri výbuchy. Novinári francúzskej tlačovej agentúry AFP informovali, že zasiahnutý bol bytový komplex neďaleko centra mesta.

O život prišla jedna osoba

Podľa kyjevského primátora Vitalija Klička pri útoku prišla o život jedna osoba. Zranených bolo ďalších šesť ľudí vrátane sedemročného dievčaťa a jeho matky, ktoré sa podarilo zachrániť spod trosiek.

Ako vo svojom statuse na sieti Facebook informoval poradca uukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko, spomínanou matkou je ruská občianka, ktorá sa vydala za Ukrajinca a žije v Kyjeve. Dodal, že obeťou nedeľného raketového útoku je jej manžel.

Explózia spôsobila požiar, ktorá sa hasičom podarilo zlikvidovať až popoludní. Požiar čiastočne zničil 7., 8. a 9. poschodie bytového domu.

Rozhorčená veľvyslankyňa USA

Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková, ktorá donedávna pôsobila na Slovensku, vyjadrila rozhorčenie nad raketovým útokom na bytový dom a materskú školu v centre Kyjeva.

Vo svojom statuse na Twitteri napísala, že „Spojené štáty a ich spojenci urobia všetko, čo je v ich silách, aby postavili pred súd tých, ktorí sú zodpovední za (tieto) zverstvá“.

Biden: Barbarstvo Ruska

Americký prezident Joe Biden označil nedeľné ostreľovanie ukrajinského hlavného mesta ruskými raketami za ďalšie „barbarstvo“ Ruska. Podľa agentúry Reuters to americký líder povedal na summite G7 v bavorských Alpách.

V reakcii na najnovší raketový úder na Kyjev ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval účastníkov summitu G7, aby uvalili voči Ruskej federácii nové sankcie.

Útočili z bombardérov

Hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat vo vysielaní ukrajinskej televízie uviedol, že ruská armáda podnikla údery na Kyjev zo strategických bombardérov TU-95 a TU-160, ktoré štartovali z oblasti v blízkosti mesta Astrachaň ležiaceho na juhu európskej časti Ruska a neďaleko Kaspického mora.

„Tieto lietadlá sú vyzbrojené raketami X-101, ktoré dokážu letieť na vzdialenosť až 5500 kilometrov,“ vysvetlil Ihnat. Podľa jeho slov boli v nedeľu odpálené štyri až šesť takýchto rakiet. Dodal, že ukrajinská protivzdušná obrana niektoré z nich zostrelila.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Rusi zaútočili raketami na centrálnu časť Kyjeva, zasahujú záchranári