Predseda rakúskej vlády považuje za absurdné, že utečencov musia prijať tie krajiny, do ktorých prídu. Znamená to, že Taliansko, Grécko a Malta musia ubytovať všetkých imigrantov prichádzajúcich cez Stredozemné more, čo je však podľa neho nereálne.

Rakúsko preto žiada rýchle prijatie pravidiel EÚ, podľa ktorých všetkých 28 krajín vyjadrí ochotu prijať utečencov v počte, ktorý sa bude odvíjať od veľkosti populácie.

"Každá krajina bude mať kvótu na utečencov," vyhlásil W. Faymann. Dodal, že tieto kvóty sa budú týkať len imigrantov, ktorí utekajú pred vojnou alebo politickým útlakom. "Nechceme a nemôžeme brať ekonomických utečencov," zdôraznil.

Navrhol tiež vytvorenie záchytných centier pod dohľadom OSN, z ktorých budú migrantov rozdeľovať do jednotlivých krajín únie. 

EÚ hľadá riešenie utečeneckej krízy pri Stredozemnom mori, cez ktoré prúdia do Európy tisíce imigrantov, pričom mnohí nebezpečnú plavbu neprežijú. Najhoršia tragédia sa stala pred dvoma týždňami, keď sa potopila loď s vyše 800 utečencami a len 28 z nich nešťastie prežilo.

Najväčšiu záťaž znáša Taliansko, ktoré úniu opakovane žiadalo o pomoc a riešenie neudržateľnej situácie. EÚ v snahe zabrániť ďalším tragédiám strojnásobila rozpočet záchrannej misie v Stredozemnom mori, podľa W. Faymanna však ani tieto financie nebudú postačujúce.