A. Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii uviedla, že obidve krajiny, ale najmä Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN, sú zodpovedné za riešenie týchto problémov.

Nemecká kancelárka vyhlásila, že na stretnutí s V. Putinom plánovala nastoliť otázky týkajúce sa ľudských práv a diskutovať o bilaterálnych vzťahoch, ktoré sú napäté od ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

„Som toho názoru, že kontroverzné otázky možno riešiť iba prostredníctvom dialógu,“ zdôraznila. Obaja lídri vyjadrili znepokojenie nad Sýriou a ťažkou situáciou mnohých utečencov, do ktorej sa dostali počas tejto sedemročnej vojny.

Utečenci, Ukrajina, Nord Stream 2. Merkelová a Putin hovorili o citlivých témach

Putin a Merkelová spolu rokujú Zdroj: SITA / AP

V. Putin povedal, že je potrebné pomôcť sýrskym utečencom, aby sa mohli vrátiť do svojej krajiny a že Sýria potrebuje pomoc pri obnove. Pokiaľ ide o Ukrajinu, A. Merkelová dúfa, že na začiatku nového školského roka sa vynaloží nové úsilie, ktoré bude viesť k oddeleniu ukrajinských ozbrojených síl a separatistov na frontových líniách v Donbase.

Nezhody na Nordstreame 2

Ohľadom plánovaného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) medzi Ruskom a Nemeckom, ktorý kritizujú viacerí členovia EÚ i Spojené štáty, A. Merkelová povedala, že Ukrajina by mala naďalej zohrávať úlohu pri tranzite zemného plynu do Európy a privítala začiatok rokovaní medzi Európskou úniou, Ukrajinou a Ruskom o tejto otázke.

V. Putin uviedol, že takýto krok musí dávať zmysel z obchodného hľadiska. „Rád by som zdôraznil, že prvoradé je, aby ukrajinský tranzit, ktorý je pre nás tradičný, spĺňal ekonomické požiadavky. Severný prúd 2 je výlučne ekonomický projekt,“ uviedol V. Putin.

V. Putin sa cestou do Nemecka zastavil ako hosť na svadbe rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej, ktorá sa konala v sobotu v štajerskej obci Gamlitz.