Český Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) po viac ako troch mesiacoch obnoví svoju činnosť. Rozhodnutie bolo prijaté v období, keď ČR zaznamenáva rekordné prírastky počtu nakazených novým koronavírusom. Pre server Deník.cz to v piatok uviedol český premiér Andrej Babiš.

Minister vnútra Jan Hamáček upresnil, že činnosť krízového štábu má byť na základe dohody medzi ním a Babišom obnovená od pondelka 21. septembra. Príslušný návrh musí ešte prerokovať vláda. Krízový štáb fungoval na jar počas trvania núdzového stavu, najmä za účelom zaistenia dodávok ochranných pomôcok z Číny, ochrany hraníc a dodržiavania epidemiologických opatrení ministerstva zdravotníctva. ÚKŠ ako pomocný orgán vlády vykonával činnosť od 16. marca do 11. júna. Jeho predsedom bol spočiarku epidemiológ Roman Prymula a neskôr Jan Hamáček, ktorý ho bude viesť aj teraz.

Český premiér Andrej Babiš hovorí počas tlačovej konferencie na dvojdňovom summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 17. júla 2020.
Neprehliadnite

Babiša rozladilo rozhodnutie zaradiť Česko u nás na červený zoznam

,,Spolupráca medzi krajmi a ministerstvom zdravotníctva nebola dobrá. Hajtmani preto tlačili na aktiváciu krízového štábu. Stane sa platformou pre komunikáciu medzi jednotlivými rezortmi a krajmi," povedal v piatok Babiš. Sám premiér pritom obnovenie ÚKŠ doposiaľ odmietal, pretože funkciu štábu od augusta vykonávala Rada pre zdravotné riziká.