Usporiadateľ zájazdov TUI Group je kvôli pandémii opäť v hlbokej strate. V poslednom kvartáli minulého roka, čo je prvý finančný štvrťrok firmy, dosiahla čistá strata 803 miliónov eur. Najväčšia turistická skupina na svete so sídlom v Nemecku to uviedla vo svojom dnešnom oznámení. Tržby sa prepadli o takmer 88 percent na 468 miliónov eur.

V rovnakom období vlani bola TUI takisto v strate, čo je pre tento typ podnikania v tejto časti roka typické. Vtedy ale strata predstavovala len 129 miliónov eur.

TUI pred pandémiou prepravovala na dovolenku až 23 miliónov ľudí ročne. Vlani na jar nemecký štát firme poskytol niekoľko miliárd eur, aby ju zachránil pred úpadkom, pripomenula agentúra DPA.

TUI travel shop
Neprehliadnite

Akcionári TUI Group schválili pomoc od nemeckého štátu

Neistota ohľadom budúceho vývoja ale pretrváva, pretože cestovaniu po Európe bráni obmedzenie zavedené proti šíreniu choroby Covid-19. Generálny riaditeľ TUI Fritz Joussen je ale s ohľadom na pokrok v očkovaní v Británii - jednom z najväčších trhov - napriek tomu optimistom.

Na tohtoročné leto má TUI už 2,8 milióna rezervácií. Ceny sú v priemere o 20 percent vyššie ako v lete 2019, teda v čase pred pandémiou.

TUI Group zahŕňa cestovné kancelárie, letecké spoločnosti zhruba so 150 lietadlami, viac ako 400 hotelov a prevádzkuje tiež výletné plavby. Pôsobí v 180 destináciách po celom svete. S akciami sa obchoduje na londýnskej akciovej burze.