Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo čiastočne začiernený dokument, ktorý bol podkladom pre nedávnu domovú prehliadku v rezidencii bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Sudcov súhlas

Zverejnený dokument je miestoprísažným vyhlásením, ktoré presvedčilo sudcu, aby vydal príkaz na prehliadku u Trumpa. Právnici ministerstva spravodlivosti boli proti jeho zverejneniu, sudca však mal opačný názor. Jeho zverejnenie povolil s tým, že citlivé informácie dôležité pre pokračujúce vyšetrovanie a národnú bezpečnosť musia byť začiernené.

Tajné dokumenty

Celkovo 14 z 15 škatúľ s dokumentmi, ktoré si agenti FBI odniesli z domovej prehliadky u bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa začiatkom augusta, obsahovalo materiály označené ako tajné.

FBI podozrieva Trumpa, že tajné materiály držal doma nezákonne.

Trump, ktorý zvažuje opätovnú kandidatúru na prezidenta v roku 2024, raziu kritizoval. Agentúra AFP cituje jeho vyhlásenie, že údajne spolitizované orgány činné v trestnom konaní nemajú podľa zákona o prezidentských záznamoch právo vstúpiť do jeho rezidencie a „ukradnúť, čo vidia", vrátane pasov a dôverných osobných právnych dokumentov, ktoré podľa zákona nie je občan povinný vydať.

Podľa AP môže zverejnený dokument aspoň čiastočne ozrejmiť vyšetrovanie Trumpa, ktorý vo svojej rezidencii Mar-a-Lago údajne držal tajné vládne dokumenty.

Ďalšie dôležité správy

KK25 New York - Bývalý prezident USA Donald Trump zdvíha ruku počas odchodu z Trump Tower 10. augusta 2022 v New Yorku. Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) mu bráni vstúpiť do jeho vily na Floride, v ktorom agenti v pondelok vykonali domovú prehliadku. FOTO TASR/AP
Former President Donald Trump gestures as he departs Trump Tower, Wednesday, Aug. 10, 2022, in New York, on his way to the New York attorney general's office for a deposit
Neprehliadnite

Trump žiada o nezávislého vyšetrovateľa dokumentov zhabaných v sídle na Floride