Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok rozhodol, že Washington nezákonne povolil svojim súdom zmraziť aktíva niektorých iránskych spoločností. Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné, jeho výška bude určená neskôr.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že verdikt súdu v Haagu „opäť poukázal na legitímnosť“ pozícií Iránu „a nezákonné správanie Spojených štátov“.

Irán podal na najvyšší súd OSN sťažnosť v roku 2016. Podľa neho Washington porušil podmienky vzájomnej zmluvy o priateľstve z roku 1955, pretože umožnil americkým súdom zmraziť aktíva iránskych spoločností. Takto zablokované finančné prostriedky mali byť vyplatené ako odškodné obetiam teroristických útokov.

Washington od zmluvy odstúpil v roku 2018. Napriek tomu MSD rozhodol, že v čase zmrazenia aktív iránskych obchodných spoločností a subjektov bola dohoda platná.

Ďalšie dôležité správy

KK38 - Na snímke vydanej 24. augusta 2022 drony sú odparkované v tuneli podzemnej základne počas manévrov v Iráne. Iránska armáda začala v stredu 24. augusta 2022 rozsiahle manévre, v rámci ktorých testuje svoje bojové a prieskumné drony. Spojené štáty sa obávajú, že by Teherán mohol dodať svoje vojenské drony Rusku, ktoré by následne mohlo nasadiť do bojov na Ukrajine. FOTO TASR/AP
In this photo released by Iranian Army on Wednesday, Aug. 24, 2022, a drone taxis in a tunnel at an underground dr
Neprehliadnite

USA uvalili ďalšie sankcie na iránsky zbrojársky priemysel, zamieravajú sa na drony