Americká armáda bombu okolo 16:30 stredoeurópskeho letného času zhodila na jaskynný systém, ktorý vraj v provincii Nangarhár na hraniciach s Pakistanom slúžil ako úkryt bojovníkov takzvaného Islamského štátu.

V oblasti Nangarhár pri protiteroristickej operácii cez víkend zahynul jeden americký vojak. Američania región spoločne so susednou provinciou Kunar označujú za hlavné pôsobisko IS v Afganistane so 700 bojovníkmi. Afganské úrady hovoria až o 1 500 členoch IS.

Matka všetkých bômb

Viac ako deväť metrov dlhá bomba GBU-43 je so zhruba jedenástimi tonami výbušniny najničivejšou nejadrovou zbraňou v arzenále Spojených štátov a doposiaľ nebola nikdy použitá. Jej alternatívny názov Massive Ordnance Air Blast bomb skracovaný na MOAB jej vyslúžil prezývku Mother of all boms, alebo „matka všetkých bômb“.

Zbraň s GPS navádzaním bola prvýkrát testovaná v marci 2003, krátko pred začatím vojny v Iraku. Pentagon potom skúmal, či možno jej použitie v boji ospravedlniť a dospel k záveru, že z hľadiska medzinárodného práva nejde o náhodne zabíjajúci prostriedok.

„Toto je správna munícia na elimináciu prekážok, ktorým čelíme, a na udržanie našej ofenzívy proti ISIS-K v pohybe,“ povedal agentúre Reuters šéf amerických a medzinárodných síl v Afganistane generál John Nicholson. Uviedol pritom jednu zo skratiek používaných pre afganskú organizáciu islamistov. Dodal, že bomba vypustená z bombardéra MC-130 dopadla na jaskyne a bunkre ukrývajúce ozbrojencov. Výsledok štvrtkovej operácie zatiaľ nie je známy.

Systém uľahčoval útoky na amerických vojakov

„Ako terč sme vybrali systém tunelov a jaskýň, ktorý bojovníkom IS umožňuje voľný pohyb a uľahčuje im útoky na amerických vojenských poradcov a miestnych vojakov,“ povedal hovorca Bieleho domu Sean Spicer. Podľa generála J. Nicholsona by mali prípravy zásahu minimalizovať nebezpečenstvo pre afganské a americké sily a „maximalizovať zničenie“ pozícií IS.

Podľa agentúry AFP je aktuálne v Afganistane okolo 8 400 amerických vojakov, ktorí radia miestnym vojenským zložkám a podporujú ich v ťažení proti Talibanu a organizácii IS. Afganský Taliban usilujúci sa o zvrhnutie vlády v Kábule a IS zároveň bojujú medzi sebou o vplyv a územie.