Masové protesty, ktoré rozdúchalo otvorenie americkej ambasády v Jeruzaleme, by mali vyvrcholiť v priebehu utorka. Izraelskí vojaci v pondelok do Palestínčanov strieľali ostrými nábojmi. Zranenia podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo najmenej 2770 ľudí, pričom 1370 malo strelné zranenia. 130 ľudí je vo vážnom alebo kritickom stave.

Pozrite si na fotkách, ako vyzerá situácia v Jeruzaleme i pri konflikte na hraniciach Palestíny s Izraelom.

USA vinia Hamas

Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Bol to najkrvavejší deň v Pásme Gazy od vojny v roku 2014 medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

Bezpečnostná rada mala o návrhu pôvodne diskutovať v utorok, pričom o situácii mal informovať aj osobitný koordinátor OSN pre Blízky východ Nikola Mladenov. USA v oficiálnej reakcii na udalosti hovoria o „práve Izraela na svoju obranu“ s tým, že zodpovednosť za smrť niekoľkých desiatok Palestínčanov pri protestoch v pásme Gazy „spočíva priamo na hnutí Hamas“.

V pásme Gazy a Predjordánsku medzitým začal trojdňový smútok za obete násilia. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyhlásil na utorok generálny štrajk. Desaťtisíce Palestínčanov protestovali pri pohraničnom plote v pásme Gazy proti blokáde a za právo návratu na toto územie, ktoré kontroluje Izrael. Podľa OSN pásmo Gazy de facto okupuje.

Izrael vopred varoval, že je pripravený svoju hranicu brániť, kontroverzie však vyvoláva vysoký počet obetí, ktoré súvisia s použitím strelných zbraní. Z palestínskej strany i zo strany novinárov už počas protestov v apríli zazneli obavy, že vojaci strieľali aj po ľuďoch, ktorí hranicu nijako neohrozili.

Obžalovaní z vojnových zločinov

Palestínska vláda sídliaca v Predjordánsku sa tiež rozhodla podať na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v Haagu sťažnosť voči Izraelu, ktorý obvinila zo spáchania vojnových zločinov v súvislosti s výstavbou židovských osád na okupovanom západnom brehu rieky Jordán.

Agentúra AP dodáva, že žaloba Palestínčanov na Izrael za údajné spáchanie vojnových zločinov predznamenáva prudké zhoršenie čoraz napätejších vzťahov medzi oboma stranami. Udalosti nenechávajú chladnými ani iných aktérov na Blízkom východe, o čom svedčia aj slová tureckého prezidenta

„Izrael uskutočňuje genocídu. Preklínam túto ľudskú drámu a genocídu bez ohľadu na to, z ktorej strany pochádza, či z Ameriky alebo Izraela,“ povedal Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Veľkej Británie. V súvislosti s úmrtiami vyhlásil trojdňový smútok a v Istanbule na piatok zorganizoval veľký pochod.